Krypto slovník
Krypto slovník
A
Altcoin: Altcoiny jsou všechny ostatní měny, které vznikly po vynalezení Bitcoinu.
ASIC: (Application Specific Integrated Circuit), nazývaný i zákaznický integrovaný obvod, je integrovaný obvod navržený a vyráběný pro určitou specifickou aplikaci. Může se jednat i o programovatelné obvody naprogramované konkrétním firmwarem pro danou aplikaci, v praxi se pojem ASIC používá jen pro integrované obvody navržené a vyráběné speciálně pro konkrétní použití.
ASIC Miner: Application specific integrated circuit (ASIC) miner je zařízení k těžbě kryptoměny.
ATH: ATH je zkratka z anglického All-Time High. Jde o nejvyšší cenu kryptoměny, kam se historicky dostala.
B
Bag holder: Neformální pojem, který se používá k popisu investora, který dlouhodobě drží svůj majetek a v době kdy se jeho hodnota snižuje jej neprodává. Jeho majetek se pak dostane až do fáze, kdy je jeho hodnota rovna nule.
Bear/Bearish: Trend, kdy trh dlouhodobě klesá (medvěd/medvědí).
Bearish sentiment: Klesající ceny naznačují medvědí tržní sentiment.
BIP: (zkratka z angl. Bitcoin Improvement Proposals) je o návrhy vylepšení měny Bitcoin, např. změny síťového protokolu, projektová vylepšení, návrhy změny procesu atd.
Bitcoin: Kryptoměna nebo také síť, ve které se měna používá. Jde o decentralizovanou digitální měnu.
Bitcoin adresa: Adresa nebo také identifikátor skládající se z 26-35 alfanumerických znaků, který představuje cíl pro bitcoinovou platbu. Adresy mohou být generovány bezplatně kterýmkoli uživatelem bitcoinů. Je možné získat bitcoinovou adresu pomocí účtu na burze nebo online službě peněženky.
Block: Transakční data jsou trvale ukládána do souborů nazývaných bloky. Blok si můžeme představit jako jednotlivé stránky v Blockchainu – účetní knize dané kryptoměny. Protože každý blok obsahuje odkaz na předchozí blok, lze o existenci všech existujících bloků říci, že tvoří řetěz.
Blockchain: Speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli.
BTC: Zkratka pro měnu Bitcoin.
Bull/Bullish: Nálada na trhu, kdy investoři očekávají vzestupný pohyb cen na trhu. Také lze nazvat býčí trh nebo uptrend. Vysvětlení pro toto označení je jednoduché: Když býk útočí, nabírá protivníka na rohy a vymršťuje ho.
Burza: Burza je instituce, kde můžeme mimo jiné nakupovat nebo prodávat kryptoměny. Burza má podobu oboustranné aukce, kde o konečné ceně obchodovaného instrumentu rozhoduje stav nabídky a poptávky. Cena takto získaná se nazývá kurz.
Býčí/bullish sentiment: Stoupající ceny obecně naznačují býčí tržní sentiment.
C
Circulating supply: Počet mincí kryptoměny, které jsou v současné době na trhu v oběhu.
Close svíce: Bod v grafu, kde se cena zavřela (konec svíce).
Coin: Anglicky mince. Jde o “minci” digitální měny, kterou můžete používat v k tomu určené virtuální síti, ale také převádět na Fiat peníze.
Červená svíce: Pokud se cena zavře níže než je otevírací cena, je tělo červené (klesající). Jedná se o medvědí svíčku, cena klesá. Objem prodejů je větší než objem nákupů.
D
Dash: (dříve známý jako Darkcoin a XCoin) Jedna z kryptoměn, na rozdíl od bitcoinu nabízí například okamžité platby a rychlé dosahování konsensu. Vznikla v r. 2014 odštěpením od Bitcoinu.
DDOS: Zkratka z anglického Distributed Denial of Service. Jedná se o druh hackerského útoku.
Decentralizace kryptoměny: Digitální měna je navržena tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat
Digitální měna: Označení měny, která je elektronicky vytvořená a uložená (na rozdíl od fyzické měny, jako jsou bankovky a mince). Některé digitální měny jako například Bitcoin jsou kryptoměny. Jako tradiční peníze mohou být tyto měny použity pro nákup fyzického zboží a služeb, ale mohou být také omezeny na určité společenství jako například pro použití uvnitř online her nebo sociálních sítí.
Digitální podpis: Elektronický podpis je označení specifických dat nebo kódu, který v počítači nahrazují klasický vlastnoruční podpis. Je připojen k datové zprávě nebo je s ní logicky spojen, takže umožňuje ověření totožnosti podepsané osoby ve vztahu k datové zprávě. Elektronický podpis je prostředek k tomu, jak v anonymním světě internetu ověřit totožnost odesílatele.
DIP: Krátkodobý pokles ceny kryptoměny, vhodný čas pro její nákup.
Dogecoin: Dogecoin je kryptoměna a P2P platební síť, ve které se tato měna používá. Dogecoin se označuje zkratkami DOGE nebo XDG, popřípadě symbolem Ð. Znakem kryptoměny je legendární pes Shiba-Inu z internetových memes. Měna byla původně založena jako recese.
Doji svíce: Obecně velmi malé tělo svíce, naopak knoty na obě strany jsou dlouhé. Značí nerozhodnost trhu a často se vyskytuje na vrcholu / dně trendu.
Downtrend: Je sestupný trend cen kryptoměn.
Dump: Stav, který který vznikne poté, co obchodníci hromadně prodávají kryptoměnu z důvodu její vysoké prodejní ceny. Důsledkem je DUMP, kdy cena měny je sražena zpět dolů.
E
ETH: Zkratka pro měnu Ethereum.
Ethereum: Ethereum je kryptoměna, zároveň se jedná o decentralizovaný virtuální stroj Ethereum Virtual Machine (EVM) pro běh takzvaných “smart contracts”, které zajišťují hladké a nezmanipulovatelné fungování sítě. Počet mincí není omezen, pro některé investory je to argument proti nákupu.
F
Fiat money/Fiat peníze: Měna s nuceným oběhem či peníze s nuceným oběhem jsou peníze vytvořené mocí úřední. Slovo fiat je ve významu rozkaz či nařízení (v angličtině) nebo budiž tak (v latině). V podstatě se jedná o všechny měny kromě kryptoměn
Fibo Fibo: Metoda technické analýzy, používá se především na finančních trzích. Autorem je italský matematik Leonardo Fibonacci. Základem této metody je trendová linie mezi minimem a maximem určitého předchozí pohybu. Analýza je založena na Fibonacciho posloupnosti a na skutečnosti, že po každém velkém pohybu mají trhy tendenci se vracet na původní úrovně.
Fill or Kill: Druh příkazu, který používají obchodníci, kteří chtějí nakoupit nebo prodat přesně stanovené množství akcií, nebo kryptoměn za přesně stanovenou cenu. Objednávka musí být vyplněna okamžitě obvykle za několik sekund a to v celém rozsahu dle požadavků. Pokud to není možné, objednávka se sama zruší, nejsou povolena žádná dílčí plnění.
Finex: Zkratka pro burzu Bitfinex.
FOMO: Strach z toho, že něco promeškáme. V krypto komunitě je to výraz pro strach z toho, že včas neprodáme nebo nekoupíme určitou kryptoměnu
Fork: Fork (z angl. “vidlička, rozcestí”) je pojem z oblasti software označující alternativní větev programu nebo projektu, která je vyvíjena nezávisle a zpravidla i jinými lidmi. V případě Bitcoinu se vytvořila alternativní větev Bitcoin Cash a Bitcoin Gold.
FUD: Strach, nejistota, pochyby (anglicky Fear, Uncertainty, Doubt, zkráceně FUD) je marketingová strategie, která rozšiřuje záporné, nejasné či nepřesné informace o konkurenčním výrobku. Jako FUD se původně označovaly dezinformační taktiky používané výrobci počítačového hardware, ale později se pojem rozšířil i do jiných oblastí a dnes se používá i ve spojení s politikou. Obecněji značí FUD také souhrn rozšířených mylných dojmů o nějaké záležitosti. V případě kryptoměn je motivací této strategie často snížení hodnoty měny.
H
Halving: Jednotlivé cenové fáze u Bitcoinu souvisejí s cykly takzvaného půlení (halvingu), tedy snižováním odměny vyplácené těžařům na polovinu. K tomu dochází přibližně jednou za čtyři roky.
Hammer: Svíce, která má malé tělo, ale dlouhý knot na jednu stranu. Hammer běžně označuje vrchol/ dno trendu.
Hash: Je výsledek hašovací funkce. Hašovací funkce je matematická funkce (resp. algoritmus) pro převod vstupních dat do (relativně) malého čísla.). Používá se k rychlejšímu prohledávání tabulky, porovnávání dat (například pro hledání položek v databázi) atd. V podobě kryptografické hašovací funkce je používána pro vytváření a ověřování elektronického podpisu, zajištění integrity dat, ochranu uložených hesel atd.
Hash Rate: Hashrate je jednotka představující počet dvojitých výpočtů SHA-256 provedených za sekundu v síti pro těžbu kryptoměny.
High svíce: Bod v grafu, kde byla nejvyšší cena (konec horního knotu).
Hodl: Překlep z anglického slova Hold, český překlad je držet. Hodl tedy znamená držet dlouhodobě mince. Tento překlep vznikl údajně na fóru bitcointalk, kdy ho používal jeden opilý uživatel fóra. Adresa oné konverzace: https://bitcointalk.org/index.php?topic=375643.0
Hodler: Člověk, který dlouhodobě drží např Bitcoin a nehodlá jej prodávat.
Horník: (Těžař) Člověk, který pomocí hardwaru zajistí výpočet matematické úlohy,za jejíž úspěšné řešení obdrží určité množství mincí dané kryptoměny
I
ICO: Zkratka z anglického Initial Coin Offering – uvedení nové kryptoměny na trh.
K
Klouzavý průměr: Je to průměr, který se používá pro jednodušší odhalování trendu časové řady. Počítá se jako průměr konstantního počtu za sebou jdoucích období.Tento průměr se počítá se jako průměr konstantního počtu za sebou jdoucích období. Pomocí klouzavého průměru se křivka grafu ceny vyhladí do podoby linie a lze tak lépe určit trend nebo změnu trendu. Klouzavé průměry jsou důležitým stavebním kamenem pro vytváření složitějších technických indikátorů nebo ukazatelů.
Korekce Je to obrat nebo změna cenového trendu. Používá se většinou, pokud po období růstu cena začíná klesat.
Krypto: Skrytý, tajný
Kryptoanarchismus: Filozofie objasňující použití silné kryptografie veřejného klíče (Asymetrická kryptografie) na prosazení soukromé a individuální svobody. Kryptoanarchisté se snaží o vytvoření virtuální komunity, v níž je každý absolutně anonymní, resp. pseudonymní. Lidé mají podle kryptoanarchistů právo svou internetovou aktivitu šifrovat, protože je prokázáno, že státy a firmy sledují Internet. Internetová anonymita je podle nich na stejné úrovni jako listovní tajemství.
Kryptoměna: Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny/peněz. Z hlediska zákona a daní v ČR se však nejedná o měnu, ale o věc. Tyto peníze jsou tvořeny elektronicky. Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii, tj. šifrování, pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci. Jejím nejstarším a zároveň nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem je Bitcoin.
L
Level: Úroveň
Lightning Network: (blesková síť) Řešení, které má zvýšit rychlost a zmenšit nákladnost transakcí v síťi Bitcoin. Základní myšlenka této síťě je vytvořit druhou vrstvu (síť) neboli druhý platební kanál pro zápis transakcí mimo blockchain.
Limit Order: Limitní objednávka je typ pokynu k nákupu nebo prodeji kryptoměny za stanovenou cenu nebo lepší. Jakmile se cena dostane na hodnotu, kterou jste si sami určili, vyplní se objednávka.
Litecoin: Litecoin je alternativní digitální měna a platební decentralizovaná P2P síť, založená na bitcoinu. Litecoin začal využívat jako první algoritmus scrypt. Zkratka měny Litecoin je LTC. Tvůrcem Litecoinu je Charles Lee.
Long: Jedná se o obchodnický termín, česky dlouhá pozice. Je to pozice, kdy investor nakupuje kryptoměnu s očekáváním, že její cena v budoucnu vzroste a prodá ji se ziskem.
Low svíce: Bod v grafu, kde byla nejnižší cena (konec spodního knotu).
M
Market CAP: Tržní kapitalizace se rovná ceně kryptoměny vynásobené počtem mincí v oběhu. Jde o nejlepší ukazatel v rámci porovnávání kryptoměn mezi sebou.
Miner: Zařízení, které je zapojené do těžícího procesu kryptoměn.
Mining (těžení): Proces využívající výkon grafických karet nebo ASIC, kdy jde o výpočet složité matematické úlohy. Zároveň dochází ke kontrole a potvrzení platebních transakcí, které v síti probíhají (převody z účtu na účet mezi uživateli sítě dané kryptoměny). Odměnou pro těžaře (člověk nebo uskupení, které těžbu provádí) je určitý podíl mincí, který jiní uživatelé zaplatili jako poplatek za převod.
Monero (XMR): Monero (XMR) je open-source kryptoměna vytvořená 18. dubna roku 2014. Na rozdíl od mnoha kryptoměn, které jsou deriváty Bitcoinu, je Monero založeno na CryptoNote protokolu a má významné algoritmické rozdíly, které se vztahují k blockchain mlžení. Monero má trvalou podporu od komunity.
Moon: Výrazný nárůst ceny dané kryptoměny. Používá se, když cena vyletěla tak vysoko, že dosáhla až na měsíc.
Multi-podpis: Adresa mutli-podpisu vyžaduje více než jeden klíč k autorizaci transakce, tím je zajištěna vyšší bezpečnost.
N
Node: Node neboli uzel je zařízení (např. počítač) v blockchainové síti, které aktivně pomáhá této technologii fungovat a umožňuje její provoz. Uzly jsou mezi sebou propojené a komunikují spolu, obsahují celou kopii blockchainu a někdy i zpracovávají transakce.
O
Off-chain: Transakce, které jsou prováděny mimo blockchain. Příkladem je např. Lightning Network. Transakce mimo řetězec obvykle nemají transakční poplatek, protože na blockchainu se nic neděje. Vzhledem k tomu, že k ověření transakce není vyžadován žádný horník ani účastník, není účtován žádný poplatek, což z něj činí atraktivní možnost, zejména pokud se jedná o velké částky. Další výhoda je, že mohou být provedeny mnohem rychleji než transakce v blockchainu.
Open Source: Otevřený software (anglicky open-source software nebo open software, zkratka OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální (ne)dostupnost – licenci. V nepřesném ale poměrně běžném vyjadřování se označení open source používá i pro mnoho vlastností, které s otevřeností zdrojového kódu nesouvisí, ale vyskytují se u mnoha open source programů. Například může jít o bezplatnou dostupnost software, vývoj zajišťovaný úplně nebo z podstatné části dobrovolnickou komunitou nebo nekomerčnost.
Open svíce: Bod v grafu, kde se cena otevřela (začátek svíce)
P
Peer-to-peer: Peer-to-peer (doslova rovný s rovným), P2P nebo klient-klient je označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé).
Peněženka: Softwarový program, který ukládá soukromé a veřejné klíče a spolupracuje s různými blockchainy, což uživatelům umožňuje posílat a přijímat digitální měnu a sledovat jejich zůstatek.
Pool/Mining Pool: Uskupení těžařů, kteří sdílejí svůj výpočetní výkon v síti, aby rovnoměrně rozdělili odměnu podle množství práce, kterou přispěli k pravděpodobnosti nalezení bloku.
Poplatek za transakci: Každý, kdo chce provést transakci (převod kryptoměny z účtu na účet) musí zaplatit malý poplatek (fee), tato částka je pak odměnou pro těžaře, kteří pomohli transakci zpracovat.
POS: Koncept Proof of Stake (PoS) uvádí, že člověk může těžit nebo ověřovat blokové transakce podle toho, kolik coinů má v držení. To znamená, že čím více bitcoinu nebo altcoinu vlastní horník, tím více těžební síly má.
POW: Proof-of-work systém (či protokol, funkce) je způsob, kterým uživatel platebního systému dokazuje hodnotu platebního prostředku pomocí vynaložené práce. V současné době je tento pojem často užíván ve spojitosti s kryptoměnami a vynaložením výpočetního výkonu těžařů některých kryptoměn pro vytváření bloků.
Price action: Je to pohyb ceny cenného papíru v průběhu času. Cenová akce tvoří základ pro veškerou technickou analýzu akcií, komodit nebo jiných grafů aktiv.
Private Key: Heslo, které Vám umožní přístup do Vaší pěněženky, kam ukládáte kryptoměny
Privátní klíč: Heslo, které Vám umožní přístup do Vaší pěněženky, kam ukládáte kryptoměny
Proof of work: Proof-of-work systém (či protokol, funkce) je způsob, kterým uživatel platebního systému dokazuje hodnotu platebního prostředku pomocí vynaložené práce. V současné době je tento pojem často užíván ve spojitosti s kryptoměnami a vynaložením výpočetního výkonu těžařů některých kryptoměn pro vytváření bloků.
Pump: Je to opakující se cyklus u Altcoinů, kdy se cena vypumpuje hodně vysoko. To se často děje u kryptoměn s malým denním objemem. Obchodníci, kteří vyvolali Pump, následně prodávají ve velkém zisku a cena letí rychle dolů.
Pump & Dump: Strategie, jde volně přeložit jako “vyhnat cenu nahoru a rychle se zbavit”. Obchodníci nakoupí velké množství nějaké levné kryptoměny. Ví, že tím zvýší poptávku po této měně a následně i její cenu. Až se cena “napumpuje” dostatečně vysoko, následně prodají s velkým ziskem. Je to způsob ovlivnění ceny na trhu. Jakmile obchodníci prodávají ve velkém, cena kryptoměny spadne dolů (dump).
R
Range: Cenové pásmo, ve kterém se kryptoměna obchoduje.
Rezistence: Neboli odpor či strop. Cenová úroveň, kde se zastaví růst ceny a s velkou pravděpodobností se cena odrazí směrem dolů.
RIG: PC sestava grafických karet, které těží kryptoměny.
S
Satoshi Nakamoto: Pseudonym tvůrce Bitcoinu, může to být jak jednotlivec tak skupina lidí.
Satoshi: Nejmenší jednotka Bitcoinu (0.00000001 BTC).
Scam: Podvod. Podvodník získá Vaši důvěru pomocí dobré reklamy nebo slibů, následně zinkasuje peníze, ale zboží či službu nikdy nedodá.
Seeds (seedy): (z angl. semínka) je 24 slov (může být i jiný počet), které slouží, jako záloha pro obnovu Trezoru nebo jiné peněženky.
SHA-256: Zkratka pro Secure Hash Algorithm (bezpečný algoritmus hashování).Kryptografické hašovací funkce jsou matematické operace. SHA-256 se používá v několika různých částech bitcoinové sítě: při těžbě se používá SHA-256 jako algoritmus důkazu práce. Dále se používá při vytváření bitcoinových adres pro zvýšení bezpečnosti a soukromí.
Shitcoin: Hanlivé slovo používané k popisu altcoinu, který nemá příliš velkou hodnotu. Může jednat o podvodný kryptoměnový projekt nebo kopii jiných projektů, často je developerský tým anonymní a projekt vede pouze k obohacení vývojářů. Někteří z ortodoxních zastánců Bitcoinu nazývají všechny ostatní měny tímto slovem. Údajně poprvé byl tento termín použit na adrese: https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://zdl-crypto.fandom.com/wiki/Shitcoin&prev=search
Short/shortovat: Obchodnický termín pro krátký prodej je způsob spekulace. Jedná se tedy o jakousi formu půjčky, kdy napřed aktivum či kryptoměnu prodáme, počkáme, až cena klesne, a potom jí koupíme zpět a inkasujeme rozdíl cen. Krátký prodej je praxe, která je v morální perspektivě považována za negativní; konkrétněji bylo zdůrazněno, že “Vydělávání peněz na klesajících hodnotách firem je jednoduše parazitováním na neštěstí druhých.”
Smart Contract: Jako chytrý kontrakt je označován protokol či software, jenž zajišťuje, ověřuje anebo vynucuje vyjednání, či provedení kontraktu (smlouvy, dohody). Typický a snadno představitelný příklad je běžný automat na pití. Po vhození mince dojde buďto k vydání nápoje, nebo k vrácení peněz. Na to, aby vše proběhlo jak má, dohlíží jednoduchý program běžící v elektronice automatu, který kontroluje validitu mincí a velikost sumy, provádí vrácení přeplatků, či případné stornování nabídky.
Směnárna: Místo, kde lze za peníze nakoupit kryptoměny, nebo je také za peníze prodat.
Spread: Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.
Stamp: Zkratka pro burzu Bitstamp.
Stín svíce: Tenké linie nad a pod tělem svíčky nebo také knot. Více info viz pojem Low svíce nebo High svíce.
Stochastic: Je jedním z ukazatelů technické analýzy. Patří do skupiny oscilátorů, kde měří rychlost pohybu a směr změny ceny finančního instrumentu. Oscilátor vyvinul Dr. George Lane v 50. letech. Stochastic je tzv. leading indikátor, který dává signál dříve než se změní samotná cena instrumentu. Oscilátor stochastic dává velmi dobré signály v netrendovém trhu, kdy se ceny aktiva drží v tzv. range pásmu.
Stop nebo Stoploss: Příkaz, kterým limitujeme ztrátu na obchodu, tzn. pokud jde obchod proti nám, stoploss nám určuje max. ztrátu.
Support: Cenová úroveň, na které očekáváme zvýšený zájem nakupujících.
Svíce, svíčkový graf: Každá jednotlivá svíčka znázorňuje určitý časový úsek (např. pět minut, jednu hodinu, den, rok) a pohyb ceny v tomto úseku.
Swing trading: Swing trading má podobné prvky jako dlouhodobé obchodování, nicméně můžete nalézt mnohem kratší tržní pohyby – swingové obchody. Pozice v rámci swingového obchodování bude mít tendenci trvat více než jeden den, ale také může trvat několik týdnů.
T
TA: Technická analýza grafu.
Testnet: Jedná se o software, který používají vývojáři jako testovací.
Těžař: (Těžař) Člověk, který pomocí hardwaru zajistí výpočet matematické úlohy, za jejíž úspěšné řešení určité množství mincí dané kryptoměny.
Těžba, těžení: Proces využívající výkon grafických karet nebo ASIC, kdy jde o výpočet složité matematické úlohy. Zároveň dochází ke kontrole a potvrzení platebních transakcí, které v síti probíhají (převody z účtu na účet mezi uživateli sítě dané kryptoměny). Odměnou pro těžaře (člověk nebo uskupení, které těžbu provádí) je určitý podíl mincí, který jiní uživatelé zaplatili jako poplatek za převod.
Těžící Farma: Sklad nebo velké datacentrum, kde je soustředěno mnoho minerů těžící kryptoměny.
Těžící Pool: Uskupení těžařů, kteří sdílejí svůj výpočetní výkon v síti, aby rovnoměrně rozdělili odměnu podle množství práce, kterou přispěli k pravděpodobnosti nalezení bloku.
Time frame: Určité časové období nebo časový rámec. U časových grafů je to doba, po kterou se vykresluje 1 svíce. V intradenním obchodování se nejčastěji používá minutový (1MIN), 3MIN, 5MIN a 15MIN atd. Poziční obchodníci zase preferují vyšší hodnoty jako hodinové (1H), denní (1D) a týdenní (1W).
Token: Platidlo v určité aplikaci, ke které neoddělitelně patří, tzn.nemají vlastní síť a obvykle “leží” na Blockchainu jiné kryptoměny. Např. Ethereum.
Trading: Každodenní obchodování. Jde o to najít aktiva nebo kryptoměny, která během krátké doby posílí a trader na nich vydělá. Jde o časově náročnou práci. V každé sekundě se na finančním trhu prodá nebo nakoupí tisíce akcií, komodit atd, tzn. jejich cena se neustále mění. Cíl traidingu je vždy stejný a to dosáhnout zisku.
Trendová linie: Linka spojující maxima/minima trendu. Působí v trendu tedy jako support, nebo rezistence.
Trezor: Česká hardwarová peněženka (USB klíčenka na kryptoměny), velmi bezpečný způsob jak dlouhodobě uchovat kryptoměny mimo dosah internetu.
Triangl: Trojúhelník.
Tržní sentiment: Označuje celkový postoj investorů k finančnímu trhu. Je to pocit nebo tón trhu nebo jeho davová psychologie, který je doprovázen pohybem cen na trhu buď směrem vzhůru nebo sestupně.
U
Uptrend: Nebo také bullish trend (býčí), ceny kryptoměn mají vzestupný trend.
Uzávěr svíce: Každá svíce má otevírací a uzavírací cenu. Po uzavření svíce se již zůstává neměnná, takže ji můžeme použít pro další obchodování.
Uzel: Node neboli uzel je zařízení (např. počítač) v blockchainové síti, které aktivně pomáhá této technologii fungovat a umožňuje její provoz. Uzly jsou mezi sebou propojené a komunikují spolu, obsahují celou kopii blockchainu a někdy i zpracovávají transakce. .
V
Velryba: Investor s velkým podílem určité virtuální měny na trhu (anglicky Whale).
Volatilita: Volatilita označuje míru kolísání hodnoty aktiva nebo jeho výnosové míry. Volatilita vyjadřuje míru rizika investice do určitého aktiva
Volume: V češtině znamená objem. Volume je číslo, které vyjadřuje, kolik obchodů s konkrétní kryptoměnou nebo jinou komoditou bylo za den uzavřeno. Většinou se uvádí v dolarech za posledních 24 hodin.
W
Wallet: Softwarový program, který ukládá soukromé a veřejné klíče a spolupracuje s různými blockchainy, což uživatelům umožňuje posílat a přijímat digitální měnu a sledovat jejich zůstatek.
Weak Hands: To jsou netrpěliví obchodníci, kteří ze strachu začnou prodávat mince, pokud cena padá dolů. Nemají dost odhodlání mince držet a tak je raději rychle prodají se ztrátou. Často toho nakonec litují, protože mnohdy se cena dostane brzy nahoru.
Whale: Investor s velkým podílem určité virtuální měny na trhu (překlad z angličtiny je velryba).
X
XMR: Zkratka pro měnu Monero.
XRP: (původně Ripple). Kryptoměna, jejíž síť běží na protokolu Ripple a jako účetní knihu využívá soubor Leper. XRP je nativní kryptoměnou sítě s názvem XRP Ledger. Síť XRP Ledger vznikla v roce 2012 a při jejím spuštění bylo vytvořeno 100 miliard jednotek XRP. Kryptoměna se netěží postupně, jak je to v případě Bitcoinu a dalších kryptoměn, ale 100 % jejích tokenů je už od počátku předtěžených, tj. na trhu. Většinu z nich (60 %, tj. 60 miliard tokenů) vlastní firma Ripple, která je prakticky kdykoliv může uvést do oběhu, a tím měnit jejich hodnotu. O změnách protokolu této kryptoměny rozhoduje konsorcium složené z členů představenstva firmy Ripple a spřátelených bank. To jde proti myšlence decentralizace, jež je vlastní většině krypotměn.
Zdroj: Wikipedia