Dá se říci, že technologie blockchainu je něco jako základní stavební kámen technologie digitální měny Bitcoin. Můžeme si představit blockchain jako účetní knihu, kde jsou potvrzovány všechny transakce v rámci tzv. bloků.
Má to však háček. Na začátku, kdy je síť ještě malá, jsou transakce rychlé, levné a každý si může celý blockchain stáhnout na počítač a nezávisle ověřit, zda vše sedí. Ovšem při globálním využití může být tento systém snadno přetížen a neúnosně by se zpomalil. Tento problém neřeší jen Bitcoin, ale i jiné měny.
Některé webové stránky přirovnávají současnou rychlost a nákladnost transakce Bitcoinu přes blockchain k telegramu. Toto přirovnání nemusí být přehnané, když uvážíme, že Bitcoin dokáže každou sekundu “obsloužit” 7 převodů, zatímco např. Visa je schopna dosáhnout za sekundu cca 24000 převodů. Nabízí se otázka jak to celé zrychlit.
Jedno z řešení je zvětšit bitcoinové bloky v blockchainu, pak ale budou schopny blockchain udržovat spíše větší firmy, protože málokdo bude schopný nakupovat další hardware a budovat větší infrastrukturu. Navíc pak může dojít k tomu, že se moc nad sítí přesune do pár vyvolených rukou. Touto cestou se vydal Bitcoin Cash. Objevuje se i soubor řešení, která zmenšují jednotlivé datové zápisy do blockchainu a jiné technologické vylepšení Bitcoinu.
V poslední době se ale objevilo jiné řešení, kteří mnozí příznivci Bitcoinu považují za tu nejlepší cestu a báječnou inovaci, přestože vývojáři zatím svou aktivitu drží spíše pod povrchem v odborných kruzích. Jedná se o Lightning Network neboli blesková síť.
Je výsledkem myšlenky, zda je opravdu nutné zapisovat každou transakci do společné účetní knihy, a nápadu připojit na hlavní síť novou vrstvu pro tyto transakce, přičemž blockchain bude “odlehčen”, ale zůstane nadále základním kamenem neboli základní vrstvou.
Tato síť využívá funkce “smart contract”, je to něco podobného jako smlouva mezi kupujícím a prodávajícím, kteří spolu chtějí obchodovat, a na základě toho mezi nimi vznikne obousměrný platební kanál. Lightning Network je v podstatě síť, která propojuje všechny takto vzniklé platební kanály bez nutnosti všechny transakce přeposílat do veřejného blockchainu. Jakmile bude kanál uzavřen nebo skončen, pak se všechny transakce po odsouhlasení obou stran zapíší jako jedna (konečný zůstatek), která již bude figurovat v blockchainu.
Z toho vyplývá, že otevření platební kanálů se vyplatí pro strany, které spolu budou mít dlouhodobý platební vztah. blockchain si pak můžeme představit jako dozorčí orgán nebo i soudce, protože na soud se obvykle neobracíme při každém uzavření smlouvy ale jen při sporu.
Ovšem Lightning Network není blesk z čistého nebe. O platebním kanálu mimo blockchain uvažoval už Satoshi Nakamoto, poté tento koncept zkoušeli jiní BTC developeři. Naplno se ale vývoj Lightning řešení škálování Bitcoinu rozjel v roce 2016, konkrétně Joseph Poon a Thaddeus Dryja. Od té doby mnoho nezávislých vývojářů pracuje pro myšlenku bleskové sítě, přičemž existuje “Bolt standard”, který zajišťuje, aby hlavní vývojáři vytvářeli implementace, které mezi sebou budou vzájemně kompatibilní a nikoliv mezi sebou konkurovali.
V lednu 2018 společnost Blockstream spustila systém pro zpracování plateb pro internetové prodejce. V březnu 2018 technický ředitel platebního systému Stellar Jed McCaleb oznámil, že síť Stellar bude implementovat protokol inspirovaný Lightning Network. Ve stejné době byl koncept Lightning Network schválen mobilním platebním podnikatelem J. Dorseyem.
Od dubna 2018 do srpna 2018 měla Lightning network měsíční tempo růstu asi 15%. Od srpna 2018 do února 2019 se počet uzlů v síti zvýšil z 3000 na 6340 a počet otevřených kanálů z 11000 na 27600 otevřených kanálů. Na kolik kanálů a uzlů se dostala síť k dnešnímu dni si můžete ověřit zde : https://twitter.com/lnstats?lang=cs
Lightning Network je stále ještě ve fázi vývoje, ale i přesto již existuje řada aplikací a peněženek i e-shopů, které umožňují využívání Lightning Network jak začátečníkům, tak i pokročilým.
Například:
- Desktopové peněženky v češtině: ZAP Desktop (pro Windows/macOS/Linux)
- Mobilní peněženky v češtině: ZAP (Magnet) (pro iOS/Android) a také Bluewallet (custodial) (pro iOS/Android).
Vzhledem k tomu, že lightningové peněženky jsou připojené nonstop k internetu, a technologie je zatím ve fázi vývoje, nedoporučuji v síti nechávat velké částky a použít spíše hardwarové peněženky (trezor atd.)
Jakmile máme otevřený kanál, můžeme si vybrat ze škály obchodů a služeb, které Lightning
Network už nyní podporují:
- Paywithmoon.com – nákupy na Amazonu
- Paralelní Polis (Praha i Bratislava) – platby za kávu, občerstvení, přednášky. Skvělá možnost vyzkoušení plateb!
- Hodlhodl.com – P2P kryptosměnárna
- Directory.btcpayserver.org – seznam e-shopů provozující svůj vlastní BTCPAY Server i s podporou Lightning Network plateb
- Cryptopay.cz – platby faktur, složenek a převodů na běžný bank. účet v ČR nejen přes LN.
Vývojáři přirovnávají rozvoj Lightningu k nadšení, které vnímali v rané fázi vývoje samotného Bitcoinu – v letech 2010-2013. Lightning Network však může mít svá úskalí. Zatím nevíme, jak bude zvládat nápor, pokud se rozšíří globálně, také je jisté bezpečnostní riziko. Každopádně tato technologie vyvolává v mnoha lidech opravdu velká očekávání a také má obrovský potenciál je splnit. Již nyní “odlehčuje” provoz blockchainu a pravděpodobně zlevní poplatky za transakce. Ovšem má před sebou ještě dlouhou cestu, než ji budeme používat intuitivně a bez zádrhelů.
Zdroj: www.wikipedia.org
Kryptoguru a jeho cesta
Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?
Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz
Jana Šindelková je z malebného městečka Boskovice. Momentálně pracuje v Brně jako administrátor databáze pro síť obchůdků Sklizeno. Je typický blíženec se stále mladou duší. Má ráda relax v přírodě, cestování a focení. Pokud se Vám článek líbil a máte zájem podpořit mou další snahu, budu Vám vděčná za příspěvek v BITCOIN: 1url.cz/WK48E, LITECOIN: 1url.cz/PK48B a ETHEREUM: 1url.cz/GK48p