Mining Ethereum v ohrožení! Zrušení ASIC, nebo větší odměny letos?

Zdroj: Pixabay.com

EIP návrh na vylepšení Etherea pod označením EIP 1559 je jedním z nejdiskutovanějších témat těžařské komunity tohoto roku. Toto vylepšení rozdělilo celou těžařskou komunitu na dvě skupiny a vyvolalo otázky proč jedna část tuto změnu podporuje a druhá je proti němu. Na stránce stopeip1559.org vidíte podpůrné i protichůdné těžební pooly.

Na první pohled je vidět, že proti návrhu je větší část horníků a současně i dva největší světové pooly Sparkpool a Ethermine. Před pár dny jeden z velkých těžařů Youtuber Red Panda Mining na Twitteru vyzval všechny co s navrhovanou změnou nesouhlasí, aby přesunuli svůj těžební výkon 1.4.2021 na pool Ethermine na 51 hodin, aby těžaři dali najevo svůj nesouhlas s EIP1559.

Předpokládá se že po nasazení této změny klesnou odměny o 15 až 50%, kolik to bude přesně zatím nikdo nedokáže odhadnout. Takto náhlý pokles odměn za těžbu může prudce snížit ziskovost těžby a horníkům by se mohlo více vyplatit pronajmout svou hashovací sílu jiné výnosnější nabídce. Pokud by se tímto způsobem dražila veliká hashovací síla, mohl by si ji nějaký útočník krátkodobě pronajmout za relativně nízkou cenu vzhledem k odměně a zaútočit tak na síť. Proto se objevují další návrhy, které by se do této změny mohli implementovat, aby odměny tak náhle neklesly a síť zůstala nadále bezpečná.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Návrh EIP 969: Zrušení ASIC

Jedním z těchto návrhů je 3 roky starý návrh EIP 969, který by mohl vyřadit ze sítě aktuální ASIC minery úpravou algoritmu. O této úpravě se díky EIP1559 začalo opět diskutovat, aby se zamezilo dominanci ASIC v síti. Pro příklad před překonáním velikosti 4gb DAG (Directed Acyclic Graph) respektive dokud se dalo těžit na grafikách a ASIC se 4Gb pamětí bylo v síti kolem 40% ASIC. Po EIP1559 by pravděpodobně ASIC stroje dominovali celé síti a jelikož je na trhu málo výrobců ASIC, je zde určité riziko že by jeden z výrobců mohl využít velkou produkční zásobu k vlastní těžbě a ohrozit síť 51% útokem. Vyřazením ASIC by klesla obtížnost sítě a těžba by zůstala i nadále zajímavá pro všechny horníky těžících na grafických kartách.

Návrh EIP 3368: Větší odměny

Další návrh je EIP3368 aby se zvýšila odměna za vytěžený blok ze stávajících 2 ETH na 3 ETH která by se snižovala přibližně 2 roky. Touto změnou by se odměna nesnížila skokově, ale pozvolně a těžaři by měli dostatek času postupně rozprodat svůj hardware a nebo přejít na těžbu jiných kryptoměn před plným přechodem z Proof of Work na Proof of Stake.

Závěr

Jestli projde EIP 1559 v nezměněné podobě, nebo s nějakou jinou změnou zatím není jasné. Prozatím je tato změna naplánována na červenec tohoto roku.

Zdroj: Reddit, Github, Stopeip1559

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Soňa Parke – “Holky v kryptu”

Další článek

Bitcoinový milionář z kontejneru