Soňa Parke – “Holky v kryptu”

Rozhovor se Soňou Parke, zakladatelkou projektu Holky v kryptu. Soňa je tzv. freelancer zabývající se mentoringem, projektovým řízením, fundraisingem, podporou a poradenstvím pro start-up projekty.

Pochází z Orlických hor a v současné době jí můžete potkat v Brně, kde bydlí. Vystudované má dopravní stavitelství, má ráda železnici a cestování obecně. Strávila celkem 5 let v zahraničí, od Velké Británie přes Holandsko až po Austrálii. Po návratu založila s kamarády start-up zabývající se výrobou senzorů pro včelí úly, neziskovku, přednáší o společensky odpovědném podnikání… Zkrátka, je toho opravdu hodně. Krom toho je Soňa hráčkou lakrosu a pomáhala zakládat ženský lakrosový tým v Brně, jehož byla i rok trenérkou.

Dobrý den Soňo, jak jste se vlastně, při svém širokém spektru zájmů a aktivit, dostala ke kryptoměnám?

Bylo to asi před třemi lety po tom, co jsem s kamarády založila firmu na výrobu senzorů do včelích úlů Forsage, která se jmenuje, shodou okolností, stejně jako jeden pyramidový podvod se smart kontrakty. Nic netušíc o co vlastně jde mi začaly chodit různé zprávy na Facebooku, Google mi začal blokovat reklamy a tak jsem začala zjišťovat proč se to děje a zjistila jsem, že důvodem je stejnojmenná firma nějakého filipínce, která vydávala nějaké podvodné smart kontrakty a chtěla jsem to pochopit, abych věděla, proti čemu bojuju. V té souvislosti jsem zjistila, že pokud mám pochopit smart kontrakty, tak potřebuju pochopit blockchain, takže potřebuju pochopit bitcoin a pak se „pohrabat“ v Ethereu, abych si to dokázala pospojovat … A než jsem se nadála, tak jsem tím byla tak fascinovaná! Říkala jsem si, jak jsem se tomuhle mohla nevěnovat dřív? Jak to tady mohlo existovat beze mě? A dnes jsem taková fanynka krypta. Asi tak.

Koukal jsem, že Vaše Facebooková skupina Holky v kryptu má už pěkných 449 členek. Vzhledem k zaměření skupiny je to celkem pěkné číslo. Jak Vás to vlastně napadlo? S jakou motivací jste tuto skupinu zakládala?

Jak se pohybuji v té start-upové kultuře, tak jsem setkala i s privátními investory, kteří mě požádali o zpracování hloubkových reportů na jednotlivé kryptoměny. Ráda jsem to přijala a v rámci zjišťování detailních informací, v těch technických částech, jsem měla občas nějakou otázku. Neumím si třeba přečíst kód nějakého projektu a tak jsem se ptala na různých diskuzních fórech a skupinách. Stávalo se mi, že v některých diskuzích se mnou byli ti kluci hrozně rychle hotoví. Něco ve smyslu: „Ále, tady se nějaká holka hrabe v taprootu, tak to je úplně zabitý.“ Mě tyhle řeči přišly úplně zbytečné a že jsem holka ještě neznamená, že se nemůžu „hrabat“ v taprootu. Naštěstí jsem z takové reakce z businessového prostředí zvyklá. Jen mi to prostě přišlo škoda.

V té době se holky kolem mne začaly dozvídat, že se zajímám o krypto a občas za mnou chodily i s takovými zvláštními dotazy, týkajícími se třeba toho, co se s nimi stane, když se jim rozpadne vztah a partner „shrábne všechny peníze“. Přišlo mi zajímavé o kryptu přemýšlet i takto a i když nežijeme zrovna v Indii a ženy u nás mají dost svobod, přišlo mi, že spousta z nich má nějaké bariéry a zažité představy, že se o jisté věci má starat chlap – držet kasu a mít nad vším kontrolu. Zjistila jsem, že spousta těch holek vidí krypto jako něco, co mohou samy ovládat a nikdo jim na to nemůže sáhnout.  A to je ta podstata krypta. O svobodném rozhodování hezky mluví třeba Dušky Matuška. O tom, že i když se cokoli stane s naší vládou, tak když děláme vše správně, tak nám na krypto vláda nikdy nebude moci sáhnout.

Vše mi začalo do sebe zapadat a dávalo mi obrovský smysl ty holky v tom podporovat. A co si budeme povídat. Když do takového nového odvětví někdo začne naskakovat, tak je pod přívalem velkého množství informací, vše je nové, cizí. Spousta informací není dostupných v češtině a je náročné se zorientovat, jak vše udělat správně, protože v momentu, kdy člověk v kryptu přešlápne, tak je to většinou poprvé a naposled. Bavilo mne provést ty holky od bodu, že s kryptem  mají naději až po okamžik, že mají jistotu. Moc fandím ženám, které chtějí být samostatné, které chtějí mít tu volbu stát samy za sebou, když potřebují.  A k tomu krypto strašně moc pomáhá.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

V neposlední řadě byl důvodem ke vzniku projektu Holky v kryptu i fakt, že vše kolem krypta se píše mužským jazykem. Mám z toho trochu pocit jako z akcií, jen trochu víc vzrušující. Myslím, že teď je ten správný okamžik, kdy do odvětví kryptoměn mohou holky naskočit. Dříve, než se z kryptosvěta stane celostní obor, který bude primárně oborem mužským. Krypto, a to je jeho podstata, je dostatečné otevřené a může tu být opravdu pro všechny a já bych to všem holkám chtěla ukázat a vytvořit jim to prostředí. Myslím, že podle odezvy se to i daří. Dostávám zpětnou vazbu od členek skupiny, které jsou rády, že konečně našly místo, kde se bez obav mohou o kryptu dozvědět víc a pustit se do toho. Zkrátka, dělá mi to radost.

Soňo, jaké jsou oblíbené kryptoměny zakladatelky Holek v kryptu a jaké máte nakoupené?

Je to samozřejmě Bitcoin a Ethereum. Věnovala jsem celkem dost času zkoumání konkurencí Etherea a hodně mě bavilo zjišťovat, kdo ty projekty zakládal, jak dlouho tady jsou, jaké mají vize a co by z nich jednou mělo být. Takže mám zainvestováno něco málo do většiny konkurenčních projektů Etherea. Do těch, kde mi to dávalo smysl. Ráda také testuji různé platformy, třeba proto, abych pak mohla na základě vlastní zkušenosti holkám ve skupině s něčím pomoci. Založím si účet na nějaké nové bruze, pošlu tam pár Euro o zkušenosti se podělím v komunitě a často pak za pár měsíců na mém obchodním účtu najdu překvapivou částku.

Zmínila jste konkurenční projekty Etherea. Co říkáte na jeden z nich, na Cardano?

Cardano mě baví. Baví mě sledovat ten tým, co za tímto projektem stojí. Zdá se mi, že je to opravdu „nabušenej“ tým, že ti kluci hodně ví, co dělají. Ohledně té konkerence si myslím, že bude hodně zásadní, co se stane v Ethereu a v Cardanou letos. Oba ty projekty toho hodně naslibovali a teď se ukáže, kam se skutečně posunou. Osobně Cardanou dost věřím. Je to projekt, který mi přijde dostatečně stabilní na to, abych byla ochotná do něj vložit nějaké peníze. Věřím, i když v kryptu nikdy nevíte jistě, že to nejsou vyhozené peníze.

Holky v kryptu mají i svůj YouTube kanál. Proč k FaceBook skupině ještě YouTube?

Pro mne samotnou je to takový test a jsem sama zvědavá, co to vlastně udělá. Tím primárním důvodem spuštění toho kanálu je rozcestník. Medailonky s lidmi v kryptu, jako je například Dominik Stroukal, Pepa Tětek nebo Kicom. To jsou lidé, kteří tady naší kryptoměnové bublince dávají strašně moc. Často se mi opakuje situace, když nováčci naskakují do krypta, že se nedokáží zorientovat v tom, kdo mluví pravdu a kdo kecá. Pro nováčka, který neví kdo je Kicom a kdo Čmolík je těžké se v tom zorientovat. Proto náš YouTube kanál má být rozcestníkem, který může pomoci se zorientovat. Poslechnout si, kdo co povídá, kdo koho doporučuje. V kryptu ještě víc než jinde platí, že je třeba sbírat informace z více zdrojů, poslechnout si hodně zajímavých lidí co si o čem myslí a jejich názory porovnávat. Takže mi video rozcestník přišel jako dobrý základ v orientaci na české krypto scéně. Dalším důvodem je dávat obsah videí vstřebatelnější formou. Stává se mi, že nějaká z našich členek řekne, že našla zajímavý návod, například jak danit kryptoměny, ale posteskne si, že jak to ti kluci májí všechno moc srovnaný v tabulce, v číslech, v procentech, tak že to potřebovala trochu jinak a pomaleji. My ženy jsme na jednu stranu praktické, ale máme rády příběhy, tak mi přijde fajn to trochu převyprávět.

Tenhle rozhovor je primárně pro Kryptoguru.cz a tak je skoro mojí povinností zeptat se, jestli máte nějakou zkušenost s těžbou kryptoměn?

Zatím ne, i když hodně mě to fascinuje a holky se na to začínají ptát. Zajímaly by mne kryptoměny, které se dají těžit na počítači. Že bych si chtěla doma sestavovat vlastní rig to zrovna ne, ale do budoucna mám takovou myšlenku. Využívat pro těžbu zdroj nějaké zelené energie. Například přebytečnou energii z fotovoltaických panelů pálit na těžbu nebo tu energii využít na provozování nodu pro udržování bezpečnější sítě. Je to velmi zajímavé, ale zároveň z toho mám trochu respekt. Jsem si vědoma, že to není úplně jednoduché. Člověk už musí vědět, co dělá. Koukala jsem na Kryptoguru na pár videí a myslím, že bych to mohla zkusit.

Závěrem se nemohu nezeptat, čím byste se chtěla pochlubit a jakou máte s Holkama v kryptu vizi nebo jestli jste si stanovila nějaký cíl. Existuje něco takového?

Těch cílů je víc. Místo toho se s něčím chlubit by mi asi největší radost udělalo, kdybych nebyla vidět. Dostat to do stavu, kdy členkám můj obsah pomůže tak, že budou tak samostatné, že vlastně už moc vidět nebudu. Takže to je cíl. Pomoci jim k samostatnosti a vlastnímu rozvoji. Jedním z dalších projektů, na kterém spolupracuji je takový malý e-shop (Darujbitcoin.cz pozn. autora), kde lze zakoupit drobné předměty s tématikou různých kryptoměn. Provozujeme jej společně s mými kamarády jako naše hobby. Přála bych si, dostat e-shop alespoň do stavu, kdy si na sebe vydělá. Zatím tím spíš děláme radost sobě a krypto komunitě.

Díky za rozhovor, váš čas a ať vám vše daří podle plánu!

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Přípravy na zásadní změnu Etherea: Dnešní jednání komunity o EIP-1559

Další článek

Mining Ethereum v ohrožení! Zrušení ASIC, nebo větší odměny letos?