Rozdíl mezi Tokeny a Coiny

Zdroj: Pixabay.com

Kryptoměny nejsou pouze Bitcoin, případně Ethereum. To jsou kryptoměny, které zná mainstream nejvíce. Každý člověk si může založit vlastní kryptoměnu, ovšem většina z nich je tvořena pouze pro zábavu a nemá žádný cíl ani plány na reálné použití. Celkový počet kryptoměn s nějakým cílem je v dnešní době okolo 3000. Každá tato kryptoměna je unikátní projekt, který za sebou má tým lidí pracujících na uskutečnění cíle tohoto projektu. Účel těchto kryptoměn je vyřešit nějaký problém reálného světa. Ovšem né každý projekt v budoucnu uspěje! V budoucích článcích budu rozebírat některé kryptoměny, jejichž plány mě zaujaly nejvíce.

Kryptoměny můžeme rozdělit na dva druhy – na mince (Coins) a tokeny (tokens), častokrát jsou tyto pojmy zaměňovány, ovšem rozdíl je dost podstatný.

Coin

Musí mít svůj blockchain

Kazdý coin musí splňovat následující podmínku – musí mít vlastní blockchain. Blockchain je název pro technologii, která stojí za kryptoměnami. Je to software, který se používá k veřejnému ukládání dat, například dat transakcí, které skrz něj byly kdy uskutečněny. Je to technologie, která užitkuje propojení počítačů po celém světě. Díky tomu, že jsou data uložena na několika miliónech počítačů, je téměř nemožné je ukrást. Tyto počítače tvoří decentralizovanou síť. Decentralizovaná znamená, že nemá žádné centrum, žádný vypínač, kterým by šla vypnout. Když vypadne jeden článek síťě, její zbytek zůstane neporušen. Opak blockchainu ve finančním světě je banka. Banka je soukromá centralizovaná entita, která má plnou nadvládu nad transakcemi. Kvůli tomu Vám může banka například pozastavit účet. Nebo také může zkrachovat, a jelikož jsou peníze uloženy centralizovaně, lidé o své finance přijdou. Právě kontrola nad svými penězi a bezpečí jsou hlavní klady blockchainu, co se finanční sféry týče. Není divu, že jsou banky proti jeho zavádění, když by kvůli němu mohly v budoucnu být postradatelné. Blockchain je více vysvětlen v článku ohledně těžení Bitcoinu. Užití technologie blockchainu jsou takřka neomezené a někteří odborníci jeho význam pro svět přirovnávají k významu internetu.

Díky decentralizovanému blockchainu spolu počítače vzájemně komunikují a společnými silami kontrolují všechny transakce, aby nemohlo dojít k chybám či podvodům. Jako příklad transakce – já posílám Bitcoin své přítelkyni. Bitcoin blockchain zpracuje transakci a zajistí, aby mnou poslané Bitcoiny dorazily.

Celkový počet coinů je okolo 900.

Příklady Coinů

  • Bitcoin (BTC) pracuje na bitcoinovém blockchainu
  • Ether (ETH) pracuje na etherovém blockchainu
  • Neo (NEO) pracuje na Neo blockchainu

K čemu se Coiny využívají

  • K přenosu peněz (Bitcoin nakoupený za koruny mohu poslat do Německa, dotyčný kupující ho prodá a dostane eura)
  • Jako uložení hodnoty (Coiny mohou být uloženy a později vyměněny za něco stejně hodnotného)
  • Jako jednotky udávající ceny produktů (například mléko stojí 0,000090 BTC)

Bitcoin bude v kryptoměnové sféře využíván pravděpodobně hlavně k uchování hodnoty, proto je nazýván kryptoměnovým zlatem. Algoritmus Bitcoinu je navržen tak, že ho není možné vytěžit více než 21miliónů. Druhá největší kryptoměna je ether(ETH). Ether je navržen jinak, než Bitcoin. Nikdy nebude moct být tak spolehlivý v ukládání hodnoty jako Bitcoin, jelikož nemá omezené maximální množství, což znamená, že ho není možné nikdy zcela vytěžit. Momentálně bylo vytvořeno již přes 100 miliónů etheru. Přednosti Etherea ovšem spočívají jinde. Používá se jako měna na zaplacení poplatku pro fungování jeho blockchainu a k vytváření smart kontraktů. Všechny přednosti zmíním v samostatném článku pouze o etheru.

Shrnutí

Hlavní charakteristikou Coinu je to, že má vlastní blockchain.

Token

Token narozdíl od Coinu nemá vlastní blockchain, ale uživá blockchain cizí. Tokeny označené jako ERC20 jsou tokeny, které používají ke zpracování svých dat blockchain Etherea. Za zpracovávání těchto dat platí měnou Ether (ETH). Smlouva o zpracování dat a jejich následnému zaplacení je uzavřena mezi Ethereem a vlastníkem tokenu, takzvaným smart contractem. Smart contract je software, který automaticky kontroluje, zda byly splněny podmínky z obou stran – jinými slovy zajišťuje důvěru mezi obchodními partnery a chrání obě strany před vzájemnými podvody. Podvodem by mohlo být například to, že Ethereum blockchain zpracuje data, ovšem nikdo za ně nezaplatí. Tokeny jsou tedy také kryptoměny, které mají nějaký unikátní cíl. Díky tomu, že nemusí mít samostatný blockchain, mohou svou energii a finance směřovat pouze na dosažení tohoto cíle.

ERC20 tokeny jsou současně nejvíce používané. Ovšem existují i alternativy. NEO5 tokeny mohou být vytvořené na NEO blockchainu. Neo je podobný Ethereu. Je to opět veřejný blockchain, který můžou společnosti či lidé využívat, vytvořit si na něm svůj token a na oplátku budou platit poplatky za jeho používání.

Příklad ERC20 tokenů jsou projekty jako Kucoin shares (KCS), platidlo, které se využívá na placení poplatků kryptoměnové směnárně Kucoin exchange. Nebo třeba Ankr(ANKR), token, který se využívá jako platidlo v rámci služby poskytující decentralizovaný pronájem výpočetní síly.

Shrnutí

Tokeny jsou kryptoměny, které využívají cizí blockchain a za jeho používání platí. Díky tomu ušetří spoustu financí, které by musely investovat do vývoje vlastního blockchainu, přičemž výhody blockchainu mohou stále využívat. Bezpečnost, transparentnost a decentralizace.

Závěr

Kryptoměn je opravdu mnoho. Tyto kryptoměny a grafy jejich cen můžete najít na stránkách https://coinmarketcap.com/ .

Počítá se s tím, že spousta kryptoměn v budoucnu zanikne, jelikož si nenajdou využití v reálném světě. Většina dnešních projektů založených na kryptoměnách negenerují téměř žádné zisky. Některé revoluční nápady uspějí a klientelu si najdou lehce i v mainstreamu. Předpokládá se, že zisky většiny z nich ovšem zůstanou stále na bodu mrazu. Které kryptoměny zvítězí je neznámé. Ovšem když budeme o plánech a vizích jednotlivých kryptoměn studovat, je větší šance, že nám naše investice vydělá v budoucnu spoustu peněz.  Na mém blogu budou postupně vycházet články o kryptoměnách, které shledávám velmi zajímavými.

Zdroj: Bitdegree.org

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Týdeník kryptotrhu / Môže Bitcoin takýmto tempo rásť až na ATH? – 07.05.2020

Další článek

Jaká bude budoucnost Bitcoinu & Halving 2020 – 2024