Nechci skončit za přepážkou v nějaké bance

Rozhovor s Matějem z YouTube kanálu KRYPTO Mates

Matěj Švancer, 22 let, student Masarykovy univerzity v Brně, fakulty ekonomicko-správní – obor finance. V dětství hrával házenou, ale jeho současnými koníčky jsou technologie a kryptoměny. Na YouTube není Matěj žádným nováčkem. Již před více než čtyřmi lety začal se svým kanálem Recenze – Matěj Švancer a jelikož kryptoměny jsou již nějakou dobu jeho koníčkem, rozhodl se spojit vše, co ho baví a studuje do nového kanálu KRYPTO Mates, protože jak on sám říká, v kryptoměnách se spojují technologie a ekonomika, kterou studuje.

První video na YouTube Matěj pověsil dne 26.11.2016 a první video kanálu KRYPTO Mates pak nese datum 13.12.2020.

Ahoj Matěji, jaké to je, když se ti, v tom co děláš, potkává tvůj studijní obor s tvými koníčky?

Je to ideální. Nedokážu si představit, že bych studoval nějakou vysokou školu, která by mě nebavila. Obdivuji lidi, kteří jdou na medicínu, protože to po nich chtěli rodiče.

Když to vezmeme po pořádku. Proč jsi vlastně začal s tvým prvním YouTube kanálem, zabývajícím se recenzemi?

Prvním impulzem byl pro mě můj děda, který je amatérským fotografem a kameramanem. Díky němu jsem měl již od dětství doma foťáky a kamery. S touhle technikou jsem si hrál, zkoušel jsem ji a bavilo mě to. V 10 letech jsem pak dostal svůj první vlastní fotoaparát, takže jsem si mohl sám zkoušet fotit a natáčet. Po nějakém čase jsem si říkal, že bych mohl svoji tvorbu začít nějak publikovat a spojit můj zájem o moderní technologie s natáčením videí. První videa byla v podstatě tutoriály. Třeba jak ovládat iPhone nebo iPad nebo nějaký jiný telefon. Používal jsem k tomu zkrátka to, co jsem měl doma. Inspiroval jsem se v zahraničí a natáčel různé vychytávky – skryté funkce, o kterých uživatelé většinou nevědí atp.

A jak to bylo s nápadem na vznik kanálu KRYPTO Mates?

O bitcoin jsem se vážně začal zajímat asi před rokem. Od té doby sleduji vše, co je na toto téma dostupné. Začal jsem na Bitcoinovým kanálu od Kicoma, tedy na největším českém YouTube kanále o kryptoměnách, který to má opravdu super zpracované. Tam jsem získal ty prvotní základní informace. Pak už jsem šel dál i do zahraničí a zjišťoval víc i z jiných zdrojů. Po čase jsem zjistil, že kryptoměny mě baví opravdu hodně, minimálně stejně jako samotné natáčení a tak jsem spustil kanál KRYPTO Mates.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Ve svém prvním videu jsi udělal takový „veřejný závazek“, že budeš vydávat videa v podstatě každý všední den. Proč jsi zvolil takový formát?

V souvislosti se sledováním zahraničních zdrojů jsem narazil na některé tvůrce, kteří vydávají svá videa v podstatě každý den. Komentují to, jak se vyvíjela cena, zveřejňují nové zprávy ze světa, které mají nějaký dopad na kryptoměny. Takže jsem si řekl, že tento formát tady chybí a že zkusím vyplnit díru na trhu. Z vlastní zkušenosti vím, že jsou diváci, kteří mají raději častější, ale kratší videa. Když to porovnám s již zmíněným Bitcoinovým kanálem, tak chci místo vydávání 2krát – 3krát týdně, vydávat komentáře každý den a místo délky videí 20 – 30 minut, mít jednotlivé díly s asi 5 minutovou stopáží.

Takže to je zvolená forma. Co můžeme na tvém kanále očekávat za obsah?

Musím říct, že Bitcoinovej kanál je můj velký vzor, kde jsem se naučil základy o kryptoměnách a líbí se mi, jak to Kicom dělá. Přišlo mi ale, že pár témat na svém kanálu nepokrývá a já se teď snažím tato místa zaplňovat. Jako příklad je to třeba můj díl o zdaňování kryptoměn nebo díl se stručným návodem pro nováčky, jak nakoupit kryptoměny krok za krokem. Zkrátka témata, která mně samotnému při sledování Kicomových videí chyběla. Bitcoinovej kanál je tu dnes, pro lidi, kteří se zajímají o kryptoměny, vlastně jediný.

Chci se zaměřit hlavně na bitcoin a na novinky ze světa, které mají s bitcoinem něco společného a to častěji a v kratším časovém formátu. Rád bych přinesl i nový a jiný pohled na kryptoměny, a to nejen pro nováčky.

YOUTUBE KANÁL: KRYPTO Mates
A co na tvém krypto kanálu neuvidíme?

Plno lidí mi v komentářích píše, ať se více zaměřuji na altcoiny nebo na tipy, co rychle nakoupit nebo prodat, udělat na tom rychlý zisk. Tohle ale úplně není můj styl, něco, co bych chtěl dělat.

Abychom se ještě dozvěděli něco o tobě. Prozradíš nám, jaké kryptoměny máš ve svém portfoliu a v jakém poměru?

Ano, něco málo mám. Je to Ethereum, kterého držím něco mezi 10 a 20 procenty, pak CEL token, kterého jsem měl asi 5 procent, ale protože šel celkem nahoru, tak to teď bude spíš procent deset. Tenhle token není příliš známý, ale dnes už je v TOP20 největších tokenů i přes to, že není k mání na velkých burzách. Ten držím čistě spekulativně jen na základě technické analýzy. „Zbývající část“ pak tvoří samozřejmě Bitcoin, takže jsem celkem maximalista. Je to tím, že raději investuji do něčeho, čemu se věnuji víc do hloubky, než abych investoval do více coinů jen proto, že je to teď zrovna „in“.

Co ty a tvůj způsob adopce kryptoměn? Používáš je aktivně k placení?

Zatím ne. Upřímně řečeno, původně jsem s bitcoinem a kryptoměnami obecně začal se myšlenkou na nich zbohatnout, ale čím déle v tom jsem, tím více oceňuji ten systém, který může například pomoci lidem, kteří nemají přístup k bankovním účtům. Ale zpět k tvojí otázce. Za mě jsou to pořád nejlepší peníze – lepší než klasické, tzv. fiat měny. Chápu, že někteří lidé se snaží tlačit kryptoměny do reálného světa k jejich běžnému používání, ale já raději utratím peníze “tištěné ze vzduchu“, peníze, které takovou budoucnost, jako právě Bitcoin nemají. Když už nějaké kryptoměny mám, tak se je snažím neutrácet. Jsem v tomhle směru spíš klasickým hodlerem a držím, co můžu.

Na KRYPTOGURU.CZ se nemohu nezeptat na mining. Nezkoušel jsi někdy těžbu krypta nebo něco teď těžíš?

Moje první zkušenost, resp. informace o existenci bitcoinu byla vlastně spojena s miningem. Někdy mezi lety 2013 a 2015, už nevím přesně, za mnou přišel kamarád a říkal mi něco o nějakých internetových penězích, které se dají těžit na počítači a že bychom to mohli zkusit a něco na tom vydělat. Vůbec jsem nevěděl, o co jde, ale zaujalo mě to kvůli možnému zisku. Dost jsme to s tím kamarádem diskutovali, měli jsme už i vybraný počítač, který si spolu na půl koupíme. Něco lepšího s dobrou grafickou kartou. Nakonec z toho ale nějak sešlo, takže to byla asi moje jediná „skoro“ zkušenost s miningem.

Mining je nové odvětví, zajišťující platební síť a líbí se mi. Dnes je to ale poměrně specializovaná činnost. Je třeba mít výkonný hardware, levnou elektřinu, takže tohle už nechávám na „profících“. Jsem v tomhle ohledu pasivní pozorovatel.

Když jsi netěžil a netěžíš, tak sis svoje krypto asi koupil. Vzpomeneš si, co a kdy to bylo poprvé?

První jsem si koupil Bitcoin. Věděl jsem, že jsou různé možnosti, jak nakupovat, ale protože se mi nechtělo registrovat se a nakupovat na nějaké burze a protože jsem věděl o možnosti si to koupit na Revolutu, tak jsem si to koupil tam. V podstatě to nejspíš nebyl ani reálný Bitcoin, ale spíš nějaký derivát, Později jsem se „vylil“ z Revolutu do fiatu, koupil si skutečný Bitcoin na klasické burze a uložil si jej na HW peněženku.

Otázka, kterou mají všichni nadšenci pro Bitcoin rádi. Můžeš si tipnout, kolik bude stát Bitcoin na Silvestra roku 2021?

Rok 2020 byl hodně pozitivní, takže se teď střílí ta vysoká čísla lehčeji, než před pár měsíci. Osobně si myslím, že se v příštím roce dostaneme přes 50 tisíc dolarů a vůbec bych se nedivil, kdybychom se podívali až někam ke 100 tisícům. Na Silvestra může být zrovna nějaká korekce, ale v průběhu roku se na 100 tisíc můžeme podívat.

A jak bude asi vypadat tvoje trochu vzdálenější budoucnost? Co budeš s větší pravděpodobností dělat po škole?

Jedním z důvodů, proč jsem si zakládal mé YouTube kanály, je moje prezentace. Takové moje CV, abych neměl jen ten vysokoškolský titul, ale abych měl už nějaké základy / zkušenosti i v reálném světě. V tuto chvíli to vidím tak, že pokud mne to uživí, budu dál natáčet videa o kryptoměnách a technologiích a zůstanu youtuberem.
Nechtěl bych skončit za přepážkou v nějaké bance. Do budoucna bych se rád dostal do nějaké technologické společnosti, k nějakému výrobci elektroniky nebo do společnosti ze světa kryptoměn.

Přeji ti, ať se ti splní tvá přání a ať se ti daří nejen v roce 2021. Díky za rozhovor!

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Bitcoin: Každý den nové All-time-high. Připravte se na korekci!

Další článek

Modifikace těžební (mining) sestavy Sapphire RX 5700 XT na platformě Hive OS