Literatura: Bitcoin v Bednách

Autorka: Rosana Zvelebilová

Rosana Zvelebilová, středoškolská učitelka chemie a informatiky žijící v Brně, autorka několika povídek, krátkých filmů a nejnověji též autorka knihy Bedny – Zabít sráče!

Rosano, než se začneme bavit o vaší nejnovější knize, co už jako spisovatelka máte za sebou?

Moje první povídka se jmenuje Válečná hrdinka. Napsala jsem ji v roce 2019 a poslala ji do soutěže OSKar. V této soutěži jsem se umístila na čtvrtém místě, a to mě povzbudilo k tomu, že jsem začala psát další povídky. S  povídkou Murie jsem vyhrála v soutěži Daidalos 2020 a letos jsem s  povídkou Kočička a dírka vyhrála již zmíněnou soutěž OSKar.

Ve vaší knize je součástí příběhu Bitcoin. V této souvislosti se vás, coby učitelku informatiky, nemohu nezeptat, jestli a jak jste zařadila do výuky i téma kryptoměn. Zařadila?

Kryptoměny jsem do výuky zařadila. V období lockdownu jsem dala studentům za domácí úkol shlédnout moc hezké video Po stopách Bitcoinu od počátku až po současnost, které natočil pan Milan Letocha. O Bitcoinu, ale i dalších kryptoměnách jsme pak se studenty diskutovali a sledovali i cenový vývoj Bitcoinu. O co se ale studenti zajímali v první řadě byl Darkweb – ím vším se tam dá platit a zda se tam dají objednat vraždy (smích). V legraci jim říkám, na Darkweb ať nechodí, že už by se nemuseli vrátit, a ať zůstanou na klasickém internetu, kde se dá také spousta věcí za Bitcoin a jiné měny koupit, a to legálně.

Vy sama jste Darkweb někdy navštívila?

Ne! Popravdě mám k tomu respekt a ani mě to moc nezajímá. Podobně to mám i v chemii, kde se mě žáci ptají, jak se dá vařit pervitin, ale jde jen o to být v hodině zajímavými, než že by ho chtěli skutečně někdy vařit.

Takže je to vlastně skvělá aprobace – Chemie a IT. Víte, jak vyrábět a kde prodávat.

Nic takového ale skutečně nedělám a cítím se provinile když jen špatně zaparkuju. Takže se skutečně realizuju vyloženě skrze literaturu.

Co vy a váš vztah ke kryptoměnám v reálném světě? Máte nějaký oblíbená coin a vlastníte nějaké kryproměny?

Můj oblíbený coin je Bitcoin, který je mediálně nejvíc „profláknutý“, ale zajímala jsem se i o další. Kromě Bitcoinu mám i nějaký Beam, Litecoin a Ethereum. Jsou to všechno sponzorské dary související s mojí literární činností. Dárcem je již zmíněný Milan Letocha z Kryptoguru.cz.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Tím se dostávám k vaší knize Bedny – Zabít sráče, kde vám právě Milan pomáhal po odborné stránce se zápletkou, ve které hraje svou roli právě Bitcoin, že?

Milan mi hodně poradil. Doporučil mi Bitcoin v okamžiku, kdy jsem řešila, jak by hlavní hrdinka mohla za krátkou dobu vydělat hodně peněz a hlavně také to, jak a kde by mohly být uloženy a jakým způsobem, v souvislosti s dějem knihy, mohly být odcizeny. Nakonec jsme vymysleli, že Bitcoin mohl být zcizen díky hacknutému PC, kde při převodu byla škodlivým software změněna adresa příjemce. Dalším způsobem krádeže je v knize vloupání se do trezoru, kde byl Bitcoin uložen na Trezoru. Tam vznikl ještě trochu zmatek při kontrole textu knihy, kdy jsem musela korektorce objasnit rozdíl mezi trezorem coby sejfem a Trezorem – HW peněženkou.

Teď ke knize samotné. Co vás vlastně vedlo k rozhodnutí napsat tuhle knihu?

Já pořád něco píšu, tak došlo i na tuto moji první knihu. Bylo to takové hledání a přepisování. Chvilku jsem psala novelu, chvíli to byl román, potom jsem to zase seškrtala na novelu. Zkrátka hledala jsem se a snažila se, aby to bylo co nejlepší. Příběhů pro další knihy mám víc, ale tohle měla být a je ta první.

Kam byste tuhle vaši prvotinu žánrově zařadila?

Sama jsem nevěděla, kam tu knihu žánrově zařadit. Ty styly se tam střídají po kapitolách, nebo dokonce po odstavcích. Chvíli je to thriller, chvilku černý humor, pak zas psychologické drama, chvilku erotika a tak dále. Před nedávnem jsem četla recenzi na tu knihu od pana Skořepy a ten ji řadí do kategorie pulp.

Když čtenář otevře vaši knihu, tak může být trochu zmatený tím, jak se souvislý text střídá s vašimi ilustracemi, které jsou, řekl bych, hezké, zajímavé, komiksové. To byl záměr? Co jste tímto konceptem sledovala?

Je to takový hybrid mezi klasickou knihou, komiksem a obrázkovou knihou. Původně jsem do té knihy dělala ilustrace. Prostě obrázky. Prvotní motivací pro moje ilustrace je ale skutečnost, že nejsem typ autora, co ho baví literárně zpracovávat popis jednotlivých osob, které jsou v příběhu. Mě baví ten děj příběhu a pocity aktérů v tom ději, než popisovat kdo má jaké řasy a jak vypadá. A tak jsem ty postavy začala raději kreslit. Koncept komiksů napadl pana nakladatele Igora Indrucha. Říkal, ať ty obrázky dělám jako komiksové stripy, a tak to celé vzniklo.

Jak byste charakterizovala, o čem vaše kniha je, aniž byste dopředu prozradila něco zásadního z jejího děje?

Hlavní hrdina, jehož jméno se v knize nedozvíte a o němž všichni mluví jako o sráčovi, je největší mafián ve městě, a pak je tam učitelka Zbořilová, která s tím mafiánem má nějaký osobní problém a rozhodne se, že ho zabije, a to co možná nejkrutějším způsobem, aby hodně trpěl.

Záměrně tam čtenáře vodím trochu za nos, aby byl v závěru překvapen, jak to celé nakonec dopadne.

Kde je vaše kniha pro případné zájemce k mání?

Možnosti kde knihu koupit jsou dvě. Buď online v nakladatelství Igor Indruch – www.indruch.cz nebo v jedné z 35 prodejen knihkupectví Kosmas www.kosmas.cz

Rozhovor: Rosana Zvelebilová

Soutěž na závěr: Bedny

A úplně na závěr tu máme pro čtenáře Kryptoguru.cz soutěž o vaši knihu zdarma. Kdo se chce zúčastnit této soutěže musí do 11.10.2021 odeslat na e-mailovou adresu soutez@kryptoguru.eu (napište předmět emailu: Soutěž: Bedny). Správnou odpověď na otázku Jak se bude jmenovat další kniha Rosany Zvelebilové?

Dva vylosovaní výherci obdrží knihu Bedny – Zabít sráče.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Bitcoin & Altcoiny: Dobré zprávy z USA

Další článek

Zabalené Callisto (CLO) na Binance a Ethereu!