Kryptoměna Callisto: To The Moon? Rozhovor s Vladimírem Vencálkem

Na úvod mám pro vás, Vladimíre, jednu otázku mimo váš obor. Jestli pak víte, co se stalo 7. ledna roku 1610? Možná bych se měl zeptat s lehkou nápovědou. Co dne 7. ledna roku 1610 objevil Galileo Galilei?

S nápovědou bych řekl, že objevil měsíc Callisto.

Ano, objevil čtvrtý měsíc planety Jupiter, Callisto a my si dnes budeme povídat o kryptoměně stejného jména. Mohl byste na úvod trochu celý projekt kryptoměny Callisto (CLO) představit?

Callisto vzniklo airdropem z Etherea Classic, kde původním záměrem bylo používat Callisto jako testnet Etherea Classic (ETC). Celé se to událo po té, co Ethereum (ETH) zažilo DAO hack a došlo k hard forku na Ethereum a Ehtereu Classic. Na ETC bylo více vývojových týmů, kde docházelo ke sporům o to, jaké myšlenky se budou do ETC implementovat. Jedním z hlavních vývojových týmů, který přišel s velmi dobrými nápady, byl tým Ethereum Commonwealth, řízen Johanem a Dexaranem. Přes deklarovanou decentralizovanost, kde bylo ETC de facto řízeno jedním jiným vývojovým týmem, se nedařilo tyto nápady prosadit a implementovat. A tak se Johan a Dexaranem rozhodli, že vytvoří Callisto Network a provedli airdrop na všechny uživatele ETC, a tím vzniklo Callisto Network. Udělal se snapshot a za pár dní se rozběhl vlastní mainnet.

Na začátku měl trh celkově velká očekávání a cena šla nahoru. Celý projekt fungoval, vývojáři dělali svou práci, ale očekávání se úplně nenaplnila, projekt ztrácel postupně na hodnotě a někdy v polovině minulého roku byl velmi nízko. Pro většinu z investorů do tohoto projektu, kteří mu věřili, to bylo poměrně zklamání. Jelikož jsem tento projekt dlouhodobě sledoval, tak jedním z nich jsem byl i já. Měl jsem ale velkou důvěru ve schopnosti Johana a Dexarana, který je, mimochodem, velkým odborníkem na bezpečnost (tzv. smart contract security expert).

A tak někdy v půlce minulého roku jsme za nimi přišli jako skupina společností Invictus s nápadem, že bychom chtěli na blockchainu Callisto realizovat produkty pro veřejnou dopravu. Využití blockchainu Callisto nás pro naše řešení napadlo kvůli tomu, že na něm jsou nízké poplatky a je kompatibilní s ETH a ETC. Takže něž abychom si sami spouštěli nějaký vlastní blockchain, tak jsme využili Callisto, jako již fungující sítě.

Zmínil jste Callisto Network, ale setkal jsem se i s názvem Callisto Enterprise. Jaký je vztah mezi těmito subjekty?

Callisto Enterprise je česká společnost, kterou jsme založili, a která spolupracuje s vývojáři z Callisto Network na reálných konkrétních podnikových řešeních, která chceme na blockchainu řešit, jak pro naše společnosti ve skupině, tak pro naše zákazníky, kteří chtějí provozovat na blockchainu finanční produkty nebo zajímavá hybridní řešení. Zkrátka věřili jsme si, že budeme schopni zaplatit jednotlivé projekty pro naše zákazníky, tak i celkový vývoj blockchainu Callisto (CLO) na základě plateb od našich zákazníků. Proto se můžete setkat s názvy Callisto Network a Callisto Enterprise, kdy první z nich je samotný public blockchain a druhý je developer na tomto chainu. Vzájemná kooperace je postavena na dohodě, kdy vývojářský tým část svého času věnuje našim podnikovým řešením a část zdokonalování blockchainu jako takového. Důkazem úzkého spojení je i fakt, že jsem ve vedení obou těchto subjektů.

Jak vypadá monetární politiky na Callistu (CLO)? Je stanoveno nějaké konečné množství emitovaných mincí, jako je tomu třeba u Bitcoinu?

O momentální monetární politice bych se už nebavil, protože je již víceméně passé. Zveřejnili jsme novou monetární politiku, která je dynamická, která vychází z nových vědeckých přístupů, jak formovat monetární politiku. Dá se říci, že celková emise (tzv. supply) nebude více než 9 miliard mincí a to v té nejpesimističtější variantě, kdy se blockchain nebude v podstatě na nic používat, nebudou na něm skoro žádné transakcatd. V tom případě by byla inflace největší, aby se motivovali primárně ti účastníci trhu, což jsou těžaři a abychom dávali dost do vyplácení cold stakingu, což je náš primární produkt, se kterým jsem do spoluprace s Callisto Network přišli.

Pokud ale utilizace blockchainu bude zhruba 50%, tak supply nedosáhne ani 6 miliard mincí a v průběhu asi 25 let se počet zmenší až k množství 5 mld. Na čem ale pracujeme a o co se snažíme jako o naše tzv. target scenario je, že supply nevystoupá výš než na 5 mld. mincí a postupně, během 25 let klesne množství mincí na 3 mld. Což je stanovené tak zvaným burn rate neboli rychlostí, kterou se spaluje část poplatků v rámci blockchainových transakcí.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Takže podobný princip jako je EIP1559 na Ethereu?

Ano, implementace EIP1559 a naše monetární politika má mnoho společných prvků. Zajímavostí může být, že naši dynamickou politiku obsahující pálení poplatků za transakce, jsme zveřejnili dříve, než tuto proceduru popsalo Ethereum. Implementovat naši novou monetární politiku budeme do konce tohoto roku.

Máme celkem jasnou představu, kam chceme s tím blockchainem jít, některé z vlastností máme dobře popsané a víme, jak jich dosáhnout. Někde na tom teprve pracujeme. Děláme teď vlastní výzkum ohledně různých schémat hybridního proof of work/proof of stake.

Když jsme u proof of work – těžby, tak bych se chtěl zeptat, jestli je možné Callisto těžit i na grafických kartách s pamětí 4 GB a případně v jakém časovém horizontu to možné ještě bude?

Ano, Callisto se dá těžit na 4GB grafických kartách s tím, že to bude možné ještě 3 až 5 let. Ještě dodám, že podle konkrétního typu karet a v závislosti na momentální ceně je často Callisto mezi těmi nejefektivněji těženými mincemi.

A pokud nejsem zrovna těžař, mohu si Callisto nakoupit a uzamknout ho a stakovat?

Ano, na blockchainu Callisto máme i tzv. cold staking, kde za takto „zmrazené“ mince je vlastník odměňován zhruba v rozmezí 5 – 10 procent ročně, podle doby, kterou mince stakujete.

Jak moc si věříte ohledně adopce blockchainu Callisto do reálného světa? Kolik byste, jako insider, odhadoval, že by mohla jedna mince CLO stát za 5 let?

Na tuto otázku odpovím trochu jinak a to, kolik by muselo CLO stát, aby bylo v první desítce market capu. Samozřejmě kurzy všech kryptoměn se v čase mění, ale muselo by to být přibližně 3 dolary za minci.

Zkusím se zeptat jinak. Myslíte si tedy, že za 5 let bude CLO v TOP10 market capu?

5 let je v kryptu hodně dlouhá doba a my máme hodně kvalitní, stále se rozšiřující tým. V našem týmu jsme silní v bezpečnosti a v uplatňování našeho blockchainu pro naše zákazníky. Určitě můžeme být v podstatně kratší době v TOP100. Co se týče umístění CLO výše, tak tam záleží samozřejmě i na ostatních projektech. Součástí našeho možného úspěchu je i naše vlastní agilita. Naše agilita nám bude v současnosti pomáhat a do budoucna, díky budoucí velikosti projektu Callisto, povede k transformaci na governence systém, který umožní decentralizovaný způsob rozhodování. Na formulaci a následném zveřejnění governence systému pracujeme.

Jménem magazínu Kryptoguru.cz děkuji za rozhovor a doufám, že se s projektem Callisto brzy setkáme alespoň v první stovce. Přejeme hodně štěstí!

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

NVIDIA: Test grafické karty Gainward RTX 3070 PHOENIX 8G/LHR v HiveOS

Další článek

Česká televize & Kryptoměnová osvěta