INTEL / AMD: Těžba kryptoměny Raptoreum pomocí CPU

V dnešním článku se budeme věnovat jak jsem již zmínil v nadpisu těžbě zaměřené na CPU. Většina lidí si těžbu na procesoru spojí s kryptoměnou Monero (XMR), ale ta je v dnešní době téměř nerentabilní. Potřebujete moderní a velice výkonný procesor, aby se dalo těžit se ziskem. Poslední měsíc velice vzrostla na hodnotě mince Raptoreum (RTM).

V krátkosti Raptoreum je platforma typu Proof of Work (POW) a bylo spuštěna již v roce 2018. Raptoreum běží na algoritmu GhostRider. Tento algoritmus je ASICs rezistentní a tak umožňuje komukoliv těžit pomocí svého CPU. Ve třetím čtvrtletí letošního roku 2021 byla mince RTM zalistovaná na první burze a jen za posledních 30 dní posílila o 660% a stala se tak velice lákavá pro těžaře.

Kalkulačka pro výpočet výkonu hash

Profitabilitu si můžete vyzkoušet na stránce mineraptoreum.com. Tady si buď přímo najdete svůj vlastní procesor podle modelu, nebo po vyzkoušení vašeho výkonu zadat vaší hash. Kalkulačka počítá podle aktuálního kurzu kryptoměny, obtížnosti sítě a udávaného výkon procesoru.

Tip: Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Na starším procesoru AMD Ryzen 5 1600 (12nm) jsme se dostali při testování na průměrných 850h/s. V době psaní článku byl denní zisk 1,17 USD po odečtení energie 0,81 USD za den. U Ryzenů nové generace je výkon v těžbě více než dvojnásobný. Těžit jde samozřejmě na AMD i Intel procesorech ale výkon se velice různí. Nejvíce profitabilní jsou nové procesory AMD díky veliké L3 Cache, kde výkon dosahuje kolem 4Kh/s.

Založení peněženky nebo adresy na burze

V první řadě budete potřebovat adresu na kterou vám budou chodit výplaty vašeho vytěženého RTM.

  • Stáhnout si oficiální peněženku Raptoreum: github.com
  • Nebo použít adresu z burzy na které se RTM obchoduje a kde ji následně směníte na BTC nebo USD.

Můžete použít burzu tradeogre.com, kterou jsme použili k testování, nebo některou z dalších kde lze tuto minci směnit.

Těžba ve Windows 10 a v HiveOS

Těžbu jsme vyzkoušeli ve Windows s minerem cpuminer verze 1.2.4.1 odkaz: github.com

Ve Windows je důležité, aby jste spustili miner jako Administrátor, jinak můžete ztratit část svého výkonu a v některým případu aktivovat HUGE PAGES.

Ve Windows jsme se nesetkali s žádným problémem a těžba jela 2 dny bez problému na všech 6 jader (12 vláken) a zároveň se na pc pracovalo a těžilo Ethereum jednou kartou AMD RX6700xt.

U HiveOS jsme testovali procesor Intel Core i3-9100F a AMD Ryzen 3 1200 v rigu s několika kartami a tam se nám propadal efektivní hashrate na Ethereu přetíženým CPU. Těžko říct jestli to bylo způsobeno slabším CPU, nebo jinou prioritou aplikace ve Win a Linux a nebo množstvím karet. Nakonec pomohlo nastavení třech jader!

Který těžební pool

V posledním kroku máte na výběr z několika těžebních poolu. Testujeme na flockpool.com, kde je menší poplatek za používání mineru o 0,25%, ale na výběr máte z více možností, které naleznete v tomto odkazu miningpoolstats.stream/raptoreum.

Upozornění při prvotním spuštění

Při prvním spuštění těžebního software se provede benchmark, který otestuje váš výkon a vytvoří nastavení a uloží do souboru Tune_Config, aby při dalším spuštění tento test nemusel probíhat a těžba začala okamžitě. Během tohoto benchmarku miner neodesílá žádné sdílení na pool. Pool se bude tvářit, že vůbec netěžíte. V mineru bude anglicky napsáno kolik času zbývá například Time Elapsed 120min. Až tento čas vyprší miner začne normálně těžit a chvíli potrvá než na poolu uvidíte relevantní průměrnou hodnotu Hash (vašeho výkonu těžby). Tento čas se lišil u každého procesoru jinak, až 4 hodiny. Tento benchmark probíhá jak u verze pro Win tak i pro Linux.

Mějte prosím na paměti, že obtížnost těžby za poslední 3 dny stoupla o více jak 100% a nadále poroste, pokud tento coin bude nadále profitabilní. To bude mít za následek snížení počtu vámi vytěžených mincí a vše se dále bude odvíjet od jejich ceny.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Zdroj: Raptoreum

Vinkmag ad

Předchozí článek

L. Kovanda: Bitcoin, větší svoboda, ale i odpovědnost

Další článek

AMD: Test těžební (mining) sestavy Reference AMD RX 6700 XT v HiveOS