FED pokračuje se zvyšováním úrokových sazeb

Zdroj: Pixabay.com

Federální rezervní systém ve středu oznámil, že zvýší úrokové sazby o čtvrt procenta. Pokračuje tak ve svém tažení za potlačení inflace navzdory dvěma největším bankovním bankrotům v historii USA.

Ceny kryptoměn bezprostředně po oznámení zpočátku rostly a podle CoinGecko posunuly Bitcoin na 28 800 dolarů, což představuje 2,2% nárůst za poslední den. Ethereum překročilo hranici 1 800 USD.

Předseda Fedu Jerome Powell na začátku tohoto měsíce uvedl, že úrokové sazby možná budou muset jít “výš, než se dříve předpokládalo“, a to s odkazem na silnější hospodářské výsledky.

Tip jak koupit Bitcoin: Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na video návod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Očekávání ohledně budoucího zvyšování sazeb ze strany Fedu se však změnila, když se objevily známky napětí v americkém bankovním sektoru, což naznačuje, že Fed by mohl sundat nohu z plynu po uzavření Silvergate Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank, které začalo 8. března.

Fed, americké ministerstvo financí a Federální společnost pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corporation) zasáhly, a 12. března se zaručily za vklady v bankách SVB a Signature. Americká centrální banka také začala bankám nabízet úvěry, aby jim pomohla překonat případné problémy s likviditou.

Není známo, zda tato opatření postačí k tomu, aby se zabránilo dalším otřesům mezi bankami, a to po nedělním nuceném prodeji Credit Suisse společnosti UBS a otázkách kolem First Republic Bank, jejíž akcie se od začátku března propadly o více než 87 %.

Finanční podpora: Film Untitled Project je hotový v plném rozsahu – natáčení, střih a animace jsou dokončeny. Bohužel však stále zbývají finální práce na ozvučení, a to kvůli nedostatku finančních prostředků. Pokud vás trailer zaujal a chtěli byste podpořit tento projekt, existuje možnost vyjádřit podporu v českých korunách nebo kryptoměnách, jako jsou Bitcoin, Litecoin, Ethereum nebo DogecoinBudeme rádi za jakoukoliv formu podpory a žádná částka není tak malá, aby nás nepotěšila. Děkujeme

Powell se na začátku svého středečního vystoupení zabýval nedávnými bankovními krachy. Uvedl, že uzavření bank by mohlo vést ke zpřísnění úvěrových podmínek pro podniky a domácnosti, ale varoval, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, jak moc zvýšení sazeb ochladí ekonomiku. “V důsledku toho již netvrdíme, že bychom počítali s tím, že k ochlazení inflace bude vhodné průběžné zvyšování sazeb,” uvedl. “Namísto toho nyní odhadujeme, že by mohlo být vhodné určité dodatečné zpřísnění měnové politiky.

Jakýkoli náznak, že Fed přestane zvyšovat úrokové sazby nebo zváží jejich snížení, je pro digitální aktiva pozitivní, řekl Decryptu vedoucí výzkumu William O’Neil + Co Dean Kim. Na druhou stranu by kryptoměny mohly utrpět, pokud Fed zůstane odhodlaný udržovat úrokové sazby na vysoké úrovni nebo je dále posouvat.

“Byli jsme velmi býčí na Bitcoinu a Ethereu, vzhledem k tomu, že si myslíme, že cyklus zvyšování sazeb je u konce,” řekl. “Fed bude muset v budoucnu začít snižovat.

Slevový kód na CryptoByte 2023: Kromě široké nabídky produktů a služeb pro fanoušky kryptoměn nabízí Bitcoineshop.cz také speciální akční slevu. Pro prvních 100 zákazníků je k dispozici slevový kód ve výši 15% na vstupenku Member Pass na konferenci CryptoByte, která se bude konat 13.5.2023. Tuto příležitost si určitě nenechte ujít a získejte slevu pro kryptoměnovou komunitu na konferenci v Liberci.

Fed začal zvyšovat úrokové sazby před rokem, když je loni v březnu zvedl z téměř nulové úrovně. Od té doby agresivně škubal sazbami až na nejvyšší úroveň od roku 2007.

V loňském roce přinesl čtyři prudká zvýšení sazeb v řadě o 75 bazických bodů, poté přiškrtil a loni v prosinci zvýšil sazby o 50 bazických bodů. V lednu centrální banka snížila tempo zvyšování sazeb na 25 bazických bodů, přesto trvala na tom, že cesta vpřed bude “hrbolatá” a že inflace stále není pod kontrolou.

Ačkoli se inflace od svého maxima tj. 9,1 % z června loňského roku, postupně snižuje, únorová hodnota inflace 6 % zůstává vysoko nad 2% ročním cílem Fedu.

Tip: Vytvořili jsme obrázky (NFT) v počtu 50 kusů, které vypráví příběh o samotném Bitcoinu. Tento příběh je vyprávěn od úplného vzniku Bitcoinu až po aktuální současnost. Každý obrázek bude obsahovat popisek pro dané téma v daném časovém úseku. Více informací o projektu naleznete na webu BitcoiNFT.

Zvyšováním úrokových sazeb a zdražováním půjček pro podniky a spotřebitele Fed postupně ochlazuje americkou ekonomiku, aby zkrotil rostoucí ceny. Zvyšováním úrokových sazeb však Fed riskuje, že příliš vysokým nebo příliš rychlým zvyšováním sazeb způsobí recesi.

Zvyšování sazeb ze strany Fedu způsobilo, že riziková aktiva, jako jsou technologické akcie a kryptoměny, jsou méně atraktivní než konzervativnější investice, jako jsou americké státní dluhopisy, které mají menší potenciál růstu, ale nabízejí garantované výnosy podporované vládou.

Od selhání Silicon Valley Bank vzrostl Bitcoin o 44,5 % na přibližně 28 800 USD z přibližně 19 900 USD a Ethereum o 26 % na přibližně 1 800 USD z přibližně 1 400 USD, uvádí CoinGecko. Tržní kapitalizace všech kryptoměn nabobtnala na 1,23 bilionu dolarů z 964 miliard dolarů, což představuje 27,5% nárůst od 10. března.

Zdroj: Decrypt

Vinkmag ad

Předchozí článek

Mysteriózní celovečerní film od tvůrců krátkého snímku Project

Další článek

Získejte bohatství z těžby kryptoměn s Coin Factory