Zhodnocení tokenů v DeFi

Zdroj: Pixabay.com

Vydělat či úrokovat tokeny v kryptosvětě je dnes o mnoho snažší něž tomu bylo dříve. Před pár lety se daly získat tokeny „navíc“ pouze těžbou, která vyžadovala celkem náročný proces. Od příchodu coinů běžících na proof of stake se naskytla možnost stakování. Jiný způsob zabezpečování sítě, kde jste odměněn za to, že jste jeden z validátorů sítě. Odměna je podobně jako v těžbě emitací nových coinů.

Další stupeň zhodnocení coinů je zisk v podobě úroků z decentralizovaných financí (Defi). Co jsou to Defi? Jsou to chytré kontrakty, které jsou na blockchainu nějaké sítě. Aktuálně je většina na Ethereu, ale jsou již jiné projekty, které již mají, nebo plánují chytré kontrakty v rámci svojí sítě např. Polkadot nebo Cardano.

Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na videonávod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Prvním významným chytrým kontraktem se stal MakerDAO na ETH síti. Já osobně dnes využívám Compound a Aave. Oba projekty běží na ETH a mají podobné možnosti. Každý z nich má trochu jiná procenta úroku a umožňuje uzamykat jiné tokeny.

Obrázek je z prostředí Aave.

Chytrý kontrakt lze chápat jako půjčku. Například na Aave lze aktuálně uzamknout/půjčit 1000 USDC s ročním úrokem 3,34 %, vypůjčit si mohu USDC s 3,6 % ročním úrokem. Já k tomu využívám peněženku Metamask, do které mám přidaný Ledger nebo Trezor, aby moje krypto bylo v bezpečí. Na platformě připojím peněženku a mohu pracovat s kryptem v bezpečí. (na Aave je již možné rovnou přistupovat z Ledgeru.)

Všechna důležitá potvrzení provádím na Trezoru nebo Ledgeru. Například uzamknu již zmiňovaných 1000 USDC na Aave a zaplatím poplatek v Ether síti, který je zpravidla vyšší než u běžné transakce (doporučuji si hlídat Ether gas ideál pod 30gwei zde: https://etherscan.io/gastracker). Budu mít na platformě zástavu 1000 USD a mohu si tolik zase půjčit. Ale pozor, když si půjčím například 2 Eth (kurz 300 ETH/USD), tak jsem si právě vypůjčil 600 USD. Ale když by kurz ETH vzrostl na 510 ETH/USD), tak mám již půjčeno 1020 USD a to je víc než je moje zástava, v té chvíli je má „půjčka“ zlikvidovaná.

Správně řečeno, bude zlikvidovaná již na kurzu 500 ETH/USD. Na toto si doporučuji dát velký pozor, nedoporučuji si „vytahovat“ více jak 50 % svojí zástavy. Jinak tu rizika z uživatelského hlediska úplně nevidím, samotné riziko platformy odhaduji podle uzamknuté hodnoty a držím se jen velkých otestovaných projektů.

Nenechat se ovládnout velkými procenty a neskákat hned někam kde jsou desítky %. Také koukám na úroveň zabezpečení: https://defisafety.com, ale například využíval jsem Cream a vše bylo v pořádku, přesto že má pouze 8 % na této stránce. Na Creamu jsou zpravidla vyšší procenta, ale s tím souvisí vyšší riziko, jak již bylo zmíněno s horším zabezpečením.

Další možnosti, jak úrokovat coiny v defi, jsou tzv. poskytování likvidity na decentralizovaných burzách, nebo bezztrátová loterie, ale o tom zase někdy jindy. Budu moc rád za jakékoliv ohlasy a dotazy: tom.velek10@gmail.com

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Těžba (mining) na platformě Hive OS / Registrace, instalace a nastavení

Další článek

Těžba (mining) v Hive OS a Windows 10 / Jak zvýšit výkon u serie AMD RX 400 a 500