Staking na ETH 2.0 v testovací síti ONYX na Windows 10

Ethereum 2.0 je plánovaný upgrade současné Ethereum sítě, který přinese přechod na nový algoritmus distribuovaného konsenzu – nahradí důkaz prací POW (proof of work, tedy těžbu) takzvaným stakovaním POS (proof of stake).

V současné době si můžete vyzkoušet provoz stakingu na testovací siti ONYX od společnosti Prysmatic Labs, přes jejich klienta PRYSM. Projekt PRYSM je plně vybavený klient pro síť Ethereum 2.0 má stejné parametry a implementuje oficiální specifikaci Ethereum 2.0, která je výsledkem pokračujícího kolektivního výzkumu a vývoje různých týmů napříč ekosystémem Ethereum, včetně Nadace Ethereum.

Na této testovací síti se vyzkoušíte, jak váš PC zvládne staking, tzn. funkci validátora, který má dvě povinnosti, navrhuje (produkuje) bloky, nebo hlasuje o správnosti již vytvořených bloků, za to dostává určitou část odměny.

Co je potřeba ke spuštění

Potřebujete PC s Win 10, Linux nebo Raspberry Pi 4 4GB, NUC. V praxi mám vyzkoušeno, že to běží i slabších strojích např. Celeron 3930, ale 4GB RAM je minimum a SSD disk, v provozu to zatěžuje více RAM než CPU, na slabších sestavách pokud instalujete UBUNTU poběží vám to na kancelářském PC s Core2, 4GB RAM, SSD120G.

Minimální specifikaceDoporučená specifikace
Operating System: 64-bit Windows
Processor: Intel Core i5–760 or AMD FX-8100
Memory: 4GB RAM
Storage: 20GB available space SSD
Internet: Broadband connection
Operating System: 64-bit Windows
Processor: Intel Core i7–4770 or AMD FX-8310
Memory: 8GB RAM
Storage: 100GB available space SSD
Internet: Broadband connection

Postup kompletní instalace

Je nutné k provozu mít nainstalovanou ETH wallet Metamask, nebo Portis, které fungují jako rozšíření v prohlížeči. Začneme připojením na www.prylabs.net a klikneme na Become a Validator, dále se nám otevře www.prylabs.net/participate.

Get Prysm odkaz na stažení programu PRYSM z www.github.com/prysmaticlabs/prysm, tady máte dvě možnosti vytvoření a nainstalování programu PRYSM, buďto postupujete podle instrukcí na www.prylabs.net/participate, kdy vytvoříte přes instalační skript složku prysm: mkdir prysm && cd prysm a dále stáhnete a instalujete PRYSM nebo zvolíte jiný návod na instalaci PRYSM (jednodušší) pro ty co jim příkazový řádek moc neříká, tak ten najdete na www.kb.beaconcha.in/tutorial-eth2-multiclient/prysm-client/windows-prysm/script-beaconnode-and-validator, kde jsou i krátká videa k instalaci a spuštění Beacon node a validátora, doporučuji.

Po instalaci PRYSM spustíte příkazem C:\PRYSM\prysm.bat beacon-chain –datadir=C:\prysm

Tím se začne synchronizace s blockshain, až bude synchronizace dokončená ukáže se vám sync up to slot XXX (viz video na stránce). Další krok bude vytvoření ETH2 key – Generate a validator public / ETH2 keys postupujete podle videa příkazem: C:\PRYSM\prysm.bat validator accounts create –keystore-path=C:\prysm –password=yourPassword vygenerujte pro svého validátora veřejný / soukromý  klíč.

Dále postupujeme podle obrázku na www.kb.beaconcha.in/tutorial-eth2-multiclient/prysm-client/windows-prysm/script-beaconnode-and-validator

Tlačítkem Make deposit se stává váš validátor aktivní, v této testovací síti se vkládá 32Goerli ETH, nemají žádnou hodnotu jsou pouze pro účel testování, dostanete je pokud se připojíte přes Metamask na Goerli Test network, další možnost je získat přes Faucety nebo na Discordu: www.discord.gg/wJW7Rjk v sekci #request -goerli-eth zde napíšete „ !send 0x1233…“ (vaše adresa Metamasku) obdržíte na svou wallet zkušební goerli ETH, které vložíte do depositu, viz obrázek. Musí se vložit přesně těch 32 ETH, aby bylo dosaženo stejných podmínek jako na mainetu.

V další fázi se spouští Beaconnode   příkazem výše C:\PRYSM\prysm.bat beacon-chain… a pak si otevřete nový řádek a spustíte validátora, příkazem: C:\PRYSM\prysm.bat validator –keystore-path=C:\prysm –password=yourPassword   takže musí běžet dva příkazové řádky současně jak vidíte spodním obrázku.

Všechno má svůj čas

Validátor vám hned nepoběží, je to proto, že validátor je zařazen do fronty čekajících validátorů kteří se připojili před vámi, může to trvat třeba několik dní, než se váš validátor připojí a začne validovat bloky, v současné době běží na Onyx sítí 30227 validátorů, každých 6 min (co se vytváří blok) se přidá validátor který čeká ve frontě na spuštění. Až bude váš validátor zařazen do procesu, uvidíte v příkazovém řádku:

  1. Běží beacon chain – jsou vidět připojení peers
  2. Běží validátor – je vidět stav vašich ETH a % validace

Důležité upozornění

Další věc co je třeba zmínit je to že váš validátor by měl být 24/7 online, pokud tomu tak není, vypnete PC nebo vypadne proud, přeruší se internetové spojení, tak v tom případě dostáváte penalizaci a odečítají se vám ETH. Stav vašeho validátora můžete sledovat přes www.beaconcha.in/dashboard?validators na obrázku vidíte 5 validátorů z toho 1 je vypnutý dole jsou přibližné odměny. Další možnost sledování je přes grafické rozhraní Grafany podle návodu www.docs.prylabs.network/docs/prysm-usage/monitoring/grafana-dashboard

Závěr

Tak to je ve stručnosti popsané zprovoznění Stakingu na testovací siti ONYX, klientem PRYSM. Jsou i jiní klienti, které vyvíjejí další týmy jako Tecu, Ligthouse a další ti zatím testují na testovací síti Witti, ale v nejbližší době se spustí další síť s názvem Altona, která bude určená pro test multiklientů.

Hodně informací najdete na stránkách a Discordu: Prysmaticlabs: www.docs.prylabs.network/docs/getting-started

Zdroj: www.docs.prylabs.network, www.kb.beaconcha.in

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Bitcoin a jeho možný downtrend?

Další článek

Jak a kde koupit nebo, prodat Altcoiny? / Registrace na burze Binance a sleva 10%