Dtube – Jaroslav Dušek jako průkopník nových technologií?

Zdroj: Pixabay.com

Nedoceněná technologie

V minulých článcích jsem se zmiňoval o tom, že aktuální problém kryptoměnového světa je v jeho neznalosti mezi širokou veřejností.  V masových médiích se akorát dozvíte, jestli jde cena Bitcoinu nahoru nebo dolů, ale podstatné informace jdou mimo Vás.  Čekám na dobu, kdy se to zlomí a v médiích budete informováni  o jedinečných vlastnostech kryptoměn, postavených na technologii budoucnosti – blockchainu. Cítím, že od této doby už není  příliš daleko.

Filtrovaní informací

Pokaždé, když se o kryptoměnách dozvím něco nového, povím o tom svému otci. Nemohu říct, že je do těchto konverzací  ohromně zapálen, ale nedávné dění mi dokázalo, že alespoň minimálně vnímá jejich obsah. Myslím, že to tak mají téměř všichni z mého blízkého okolí, když rozvíjím konverzaci o kryptoměnách.  Osobně to beru jako jeden ze způsobů, jak rozšiřovat povědomí o kryptoměnách a beru to jako jakousi svojí povinnost. Odměnou pro mě je, když si na mě lidé, kterým jsem věnoval několik hodin vysvětlování kryptoměn, vzpomenou ve chvíli, když slyší cokoliv o kryptoměnách. Věřím totiž, že bez mého úsilí by například informace o Bitcoinu v rádiu ignorovali. Mozek má totiž určité filtry. Když přemýšlíte nějakou dobu nad daným tématem, mozek potom zpozorní kdykoliv, když zaslechne něco týkající se tohoto tématu. Nevěřili byste, kolik informací mozek člověka vyignoruje, jenom proto že nic podobného nikdy neslyšel.

Zmínka Jaroslava Duška o Dtube

Každopádně zpátky k tématu, o kterém jsem psal. Můj otec tedy má kryptoměny v povědomí. Jednoho dne se mě zeptal, jestli znám jakýsi Dtube, že to je prý svobodný Youtube. Nevěřil jsem tomu, co slyším. Nikdy jsem tátovi o Dtubu neříkal. Zeptal jsem se ho v domnění, že jsem neslyšel správně. ,,Jo, Dtube. Mluvil o něm Jaroslav Dušek v jednom podcastu v souvislosti s tím, že mu smazali z youtube video. Prý na Dtube rozhoduje o odstraňování věcí komunita a ne jednotlivec.“ povídal mi táta.

Možná si myslíte, že o nic nejde, ale já to vnímám jako obrovský krok pro svět kryptoměn. Domnívám se, že průměrný posluchač Jaroslava Duška opravdu není žádný kryptoměnový nadšenec. Jestliže se ovšem panu Duškovi znechutí dnešní Youtube a rozhodne se přestoupit na Dtube, budou jeho posluchači ,,nuceni“ založit si Dtube a vyzkoušet tak něco nového. Zjištění, že jde o mnohem lepší službu bude vedlejší efekt. Hlavní důvod, proč se momentálně koukáte na Youtube a ne na Dtube je, že na Dtube nejsou vaši oblíbení tvůrci. Poslední dobou ovšem tvůrci na Youtube zažívají vlny nesvobody. Jsou jim například mazána videa, jako tomu je v případě pana Duška. Až těmto tvůrcům dojdou nervy, nechají Youtube, přejdou na Dtube a jejich fanoušci s nimi. I přesto, že Jaroslav Dušek není mainstream, tak díky jeho zmínce je kryptoměnový svět mainstreamu o krok blíže. A z toho mám ohromnou radost.

Jak Dtube funguje?

Dtube je zkráceně „decentralized tube“. Je to kanál pro videotvorbu postavený na technologii blockchainu. Narozdíl od Youtube jsou videa uložena decentralizovaně, což znamená, že jsou uložena napříč několika serverů po celém světě. Teorie zní, že 90% zisku je rozděleno mezi tvůrce obsahu, mezi které by mohl například patřit pan Dušek. Zbylých 10% je vyplaceno poskytovatelům úložišť pro videa. Odměny ovšem nejsou vypláceny v korunách nebo dolarech. Všechny finanční věci jsou na Dtube řešeny kryptoměnou DtubeCoin.

Co je Dtube Coin?

Aby pro Vás tato část článku nebyla matoucí, vysvětlím na začátku těchto pár pojmů, ke kterým se během čtení budete moct kdykoliv vrátit.

  • Dtube – služba podobná Youtube
  • DtubeCoin – kryptoměna, kterou se platí v rámci služby Dtube
  • Hlasovací moc – Když vlastníte DtubeCoin, tak každou hodinu Vám přibude 1 hlasovací moc za 1 DtubeCoin, co vlastníte. Určuje velikost vašeho vlivu na Dtube.

DtubeCoin je token, který se používá na Dtube a má několik využití. Můžete ho získat nebo ho zakoupit. Ve chvíli, kdy přidáte video na Dtube a někdo Vám na něj dá like, dostanete určité množství této kryptoměny. Toto množství se odvíjí od toho, jakou má člověk, který vám dal like, hlasovací moc. Čím větší má člověk hlasovací moc, tím vlivnější je jeho like a tím více je tvůrce za video odměněn.

Tuto kryptoměnu se tvůrci mohou rozhodnout ponechat a tím zvyšovat svou hlasovací moc, nebo ji mohou prodat za Bitcoin. Může to od nich koupit kdokoliv. Například někdo, kdo chce na Dtube propagovat reklamu – jediná možnost jak za reklamu zaplatit bude totiž právě skrze DtubeCoin

Hlavní výhodou Dtube je, že moc rozhodovat je rozdělena mezi všechny uživatele Dtubu. Například na smazání videa se musí shodnout většina komunity. V případě Youtube může být praktikována cenzura, jelikož má několik jednotlivců pravomoc smazat jakékoliv video, které je třeba nepohodlné.

Potenciální budoucnost?

Poslední dobou si můžeme povšimnout vzrůstající nesvobody na internetu. Takováto omezení jsou možná, jelikož jsou média, jako je ku příkladu Facebook nebo Youtube, centralizovaná. Právě kvůli těmto problémům vznikají nová média, decentralizovaná, která jde ovlivnit jen velmi málo. Youtube na jednu stranu smaže video pana Duška z jakéhosi neznámého důvodu, ale na druhou stranu podporuje šílené věci. Nedávno jsem například viděl korejské video, na kterém mladá slečna zaživa rozřezávala chobotnice a ihned je jedla během toho, co se ještě hýbaly. Toto video má již něco okolo 30 miliónů zhlédnutí, ale Youtube si z nějakého důvodu nemyslí, že to zavání týráním zvířat.

Dtube a jiná média jako je třeba Steemit jsou teprve na začátku. Potýkají se s mnohými problémy, ale žádný není neřešitelný. Největší rozkvět tyto služby zažijou, až tvůrcům na Youtube či Facebooku dojdou nervy. Myslím, že k této době už není daleko.

Zdroj: Blockchain.news, Token.d.tube

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Týdeník kryptotrhu / Je toto fake break out, alebo smeruje BTC k 10 000 USD? – 29.04.2020

Další článek

Týdeník kryptotrhu / Môže Bitcoin takýmto tempo rásť až na ATH? – 07.05.2020