Co je to Bitcoin (BTC) a základy

Zdroj: Pixabay.com

S kryptoměnami se v poslední době roztrhl pytel. Máte v tom zmatek, ale rádi byste využili příležitosti? V následujícím článku se podíváme na to, co je to Bitcoin (BTC) a seznámíme vás s naprostými základy.

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je digitální měna. To znamená, že existuje pouze v elektronické podobě. Někdo by mohl namítnout, že velká většina peněz, které vlastní banky, dnes už také v podstatě existují jen elektronicky. Jenže oproti bankám má tento systém hned několik výhod.

Bitcoin patří mezi kryptoměny. Těch jsou dnes tisíce a tisíce. Bitcoin byl ale vůbec první svého druhu. Zároveň patří mezi nejrozšířenější. Kryptoměna se nazývá proto, že pro ochranu transakčních dat a tvorbu dalších jednotek používá šifrování – kryptografii. Tato šifra nejde rozluštit. Alespoň v současné době ne.

Jak koupit Bitcoin

Kryptoměny vás zaujaly a přemýšlíte, jak koupit Bitcoin? Budete potřebovat peněženku. V současnosti už se dají pořídit i hardwarové modely. Nakupovat se dají například ve směnárně. Výhodné nabídky najdete také na burzách. Nejlepší Bitcoinové burzy nabízí velkou škálu možností, jak BTC pořídit a své uživatele si hýčkají.

Jak vznikl Bitcoin

Bitcoin založil v roce 2008 Satoshi Nakamoto. Kdo ale skutečně tento člověk je, nikdo neví. Jde o alias. Skutečný vynálezce Bitcoinu svou identitu pečlivě skrývá. Zřejmě k tomu má dobrý důvod – vlastní totiž 980 000 Bitcoinů. Jde tedy o největšího vlastníka této kryptoměny na světě. Proč vůbec tato měna vznikla?

Zřejmě už jste slyšeli o tom, že kryptoměny jsou decentralizované. To je umožněno právě díky šifrování, které chrání údaje jak o transakcích, tak o lidech, kteří je provádí. Navíc je zcela nezávislý na jakékoliv finanční instituci. To znamená, že o něm nerozhoduje nikdo jiný než lidé, kteří ho vlastní. Žádná centrální banka nemůže hýbat s jeho hodnotou. To pouze lidé.

Kryptoměny mají řešit neefektivnost bankovních institucí (drahé poplatky a služby, zdlouhavé procedury atd.) a jejich závislost na politice. Stojí zcela mimo tento systém. To má spoustu výhod. Převod je rychlý, a to i do zahraničí. Nemusíte na něj čekat několik dní a za převod prostředků jsou malé poplatky. Nad vaším účtem také nemá nikdo kontrolu. Nemůže se vám stát, že vám ho banka zmrazí.

Základy Bitcoinu

Bitcoinu je jen omezené množství – 21 000 000 mincí. Ty ale zatím nejsou k dispozici. V současné době bylo vytěženo okolo 18 000 000 mincí. Poslední BTC bude vytěžen za nějakých cca 100 let. Kvůli vysoké hodnotě se Bitcoin dělí na 8 desetinných míst. Nejmenší jednotka se často nazývá satoshi (1 satoshi = 0,00000001).

Může být Bitcoinů v budoucnosti víc? Ne. Kód této kryptoměny je nastavený tak, aby jich více být nemohlo. Díky tomu nikdy nedojde k inflaci. Zároveň lze předvídat, že jeho cena neustále poroste, tak jak se bude tenčit nabídka.

Bitcoin se těží pomocí počítačů. Ty spravují tzv. blockchain. To je něco jako veřejná účetní kniha, kam se zaznamenávají všechny transakce. Ač jsou veřejně dostupné, jsou naprosto anonymní. Počítače, neboli těžaři, vlastně řeší matematické problémy a pokud do bloku blockchainu přidají nový blok, jsou odměněny novým Bitcoinem.

Bitcoin je zcela anonymní. Díky šifrování a decentralizaci nikdo nikdy nezjistí nic o vašich peněžních operacích. Jediné, čím se prokazujete, je číslo peněženky. Pokud ale někdo bude znát číslo vaší peněženky, může si dohledat vaše transakce. To proto, že blockchain, do kterého se operace zaznamenávají, je veřejně přístupný.

Transakce se nedají vrátit zpět. Dávejte si na to pozor. Jakmile jednou odešlete Bitcoin někomu jinému, nelze převod vrátit zpátky. To samé platí v případě, že ztratíte přístupový kód do peněženky. Buďte proto opatrní.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Směnárny / Kryptoměny

Další článek

Vladimír Vencálek: V blockchainu žiju svůj sen