Jak to cele vzniklo

Trochu z historie Bitcoinu aneb jak to vlastně celé vzniklo

Trochu z historie Bitcoinu aneb jak to vlastně celé vzniklo

Pojďte se mnou na malý výlet do minulosti, možná tu cestu znáte, a pokud ne, nebudete litovat. 

Začátkem 70. let navrhl Američan Vinton Cerf pro ministerstvo obrany síť zvanou Arpanet. Propojovala tehdy několik laboratoří a univerzit. První zpráva byla odeslána v roce 1969 z Los Angeles do Stanfordu a zněla: “LO”. Celé slovo “LOGIN” se nepodařilo odeslat, protože systém se po odeslání dvou znaků zhroutil. Přes porodní bolesti se přece jen podařilo síti dospět. Síť Arpanet dala spatřit světlo světa novým a lepším systémům, jeden z nich byl právě Internet. Dalších dvacet let pak trvalo, než si Internet našel cestu z amerických univerzit až do našich škol a domovů. V roce 1996 již Internet propojuje 25 milionů lidí ze 180 zemí světa. A dnes? Dnes jsou jeho uživatelé v řádu miliard a spoustu z nás si život bez tohoto vynálezu neumíme představit. Věřili by tomu lidé v sedmdesátých letech?

Milton Friedman – nositel Nobelovy ceny za ekonomii v rozhovoru v roce 1999 řekl: ,, Já si myslím, že Internet bude jednou z hlavních hnacích sil k omezení role vlády. Věc, která chybí, ale bude brzy vyvinuta, jsou spolehlivé elektronické peníze (e-hotovost), metoda nákupu na Internetu, kdy budete moci převést prostředky od A k B, bez toho aby A znalo B a B znalo A.” Tato slova zazněla 10 let před vynalezením Bitcoinu.

Příběh internetu mi připomíná v něčem jiný a přesto podobný příběh. Otočme kormidlem zpět proti proudu času, tentokrát do října 2008. Na internetu se objevila doména Bitcoin.org, je to web určený pro fanoušky kryptografie. Kryptografie neboli šifrování zkoumá převod textu do nečitelné podoby za účelem utajení. Jakýsi tajemný Satoshi Nakamoto (člověk nebo skupina lidí vystupující pod tímto pseudonymem) zde zveřejnil unikátní dokument. Tímto skutkem onen neznámý popsal technologii Bitcoinu – přelomové digitální měny. V lednu 2009 byl pak tento systém spuštěn. Zrodila se tak první kryptoměna a veřejná digitální síť, kudy mohly tyto virtuální peníze proudit (Blockchain).

Zpočátku tomu mnoho lidí nevěnovalo pozornost, s výjimkou pár nadšenců a geeků. Ale během dalších osmi let se začaly informace o Bitcoinu šířit i mezi běžné uživatele. První nákup zboží za Bitcoin provedl programátor Laszlo Hanyecz v květnu 2010 . Byl to nákup za 10 000 Bitcoinů, v té době 41 dolarů za dvě pizzy. V dubnu 2017 ale už hodnota Bitcoinu natolik vzrostla, že by si programátor mohl za 10.000 Bitcoinů koupit zboží za 15,5 milionů dolarů. Jak je to možné? Za růstem ceny stál logicky růst poptávky po Bitcoinu. V roce 2017 se stal Bitcoin zajímavý i pro média a i díky tomu se více rozšířil do povědomí lidí. Dokonce se stal jedním z nejvyhledávanějších slov na Google v té době. 

I přes různé pády a krušné události Bitcoin přežil a přerodil se v jednu obrovskou funkční platformu, kde se denně točí několik miliard dolarů. V roce 2018 už má Bitcoin přes 1000 “bratříčků” – téměř denně vznikají i umírají další a další nové kryptoměny, přesto je Bitcoin zatím král spolu s jeho druhým nejstarším bratrem Litecoinem.

Do budoucnosti nevidíme, ale už teď je jasné, že Bitcoin a kryptoměny mají velký předpoklad stát se globálním platidlem budoucnosti. Dokument podepsaný pseudonymem Satoshi Nakamoto za dobu své existence pomalu, ale jistě mění svět. Tento trend nelze zvrátit. Univerzita Yale ve Spojených státech zkoumala, jaká je pravděpodobnost, že kryptoměny v budoucnu zaniknou a jejich hodnota bude rovna nule. Pravděpodobnost vyšla 0,3%.

Obrovskou výhodou Bitcoinu je to, že v síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat, jelikož tvůrce je neznámý. Proč je to dobře? Pochopíte na dvou příkladech.

V roce 1996 byla založena digitální měna E-gold. Jak název napovídá, byla krytá zlatem. V květnu 2008 měla tato služba více jak pět milionů účtů a spravovala několik tun zlata. Pod vlajkou boje proti praní špinavých peněz a dětské pornografii byl systém díky prohraným soudním sporům s vládou USA během roku 2008 zlikvidován, provozovatelům uloženy pokuty, zlato sloužící jako krytí zabaveno a rozprodáno.

Druhým příkladem je Liberty dollar. Vznikl v roce 1998 jako přímá konkurence americkému dolaru. Měnu tvořili jak mince, tak virtuální jednotky. Bohužel označení “dolar” v názvu a používání symbolu “$” se stalo zakladateli této měny osudným. Americké úřady obvinily zakladatele z padělání oficiálního dolaru. V lednu 2007 uspořádaly úřady FBI a Secret Service razii, při které zabavily drahé kovy a dostupné záznamy spojené s provozováním alternativního dolaru. Ve hře byly desítky let vězení. Zajímavostí je, že ve skutečnosti dostal “padělatel” jen šest měsíců domácího vězení.

Anonymitě tvůrce Bitcoinu se tedy nemůžeme divit. Poslední zpráva, která byla odeslána z účtu Satoshi Nakamota přišla naposledy na a fóru bitcointalk.com 12. 12. 2010. Jedna z variant se přiklání k verzi, že tvůrce možná trpěl vážnými zdravotními problémy, ale to už je zase jiný příběh.

Stejně jako Internet dnes poskytuje miliony informací svobodně lidem na celém světě, tak digitální měna Bitcoin dala základ systému, který poskytuje lidem volný tok peněz bez ohledu na hranice, banky a státních regulace. Jsme na začátku velké revoluce – stejné, jakou byl vynález telefonu či využití TV signálu. Bitcoin nám zatím odkryl jen málo ze svého příběhu. Jeho masové rozšíření nás teprve čeká, nyní v roce 2020 jej používá něco okolo 30 milionů lidí na naší planetě. V poměru k počtu obyvatel 7,5 miliardy je to stále ještě málo. V první řadě je třeba síť, ve které Bitcoin funguje, vylepšit, aby zvládla převádět platební transakce rychleji a levněji. A to se již děje.

Pro vás, co jste dočetli až sem, klobouk dolů. A pro ty z vás, kteří s Bitcoinem ještě nemáte zkušenosti, mám dobrou zprávu: stále není pozdě na to zapojit se! Za pár let si můžete říci, byl/a jsem od začátku u toho. Chcete-li sledovat a sdílet tento vzrušující příběh s námi, budeme jen rádi.

Zdroj: Wikipedia