Zdroj: Pixabay.com
Jestliže má Bitcoin zažít v mainstreamu úspěch, není možné, aby jeho obrovský potenciální význam zůstal v povědomí pouze u lidí, jako jsou osamocení internetový geekové, kteří ho mezi přátele těžko rozšíří, nebo u traderů – lidí jejichž živobytí se zakládá na tom, že průměrný člověk netuší o co u obchodování s akciemi/kryptoměnami jde a buď se tomu obloukem vyhne, nebo to přenechá právě traderovi, nebo u kriminálníků, kteří bohužel, jako jedni z mála, opravdu využívají skvělé vlastnosti Bitcoinu.
Získat si mainstream, je obecně velmi těžké. Už v minulosti se vyhnul široké škále věcí, od Linuxu až po Esperanto. Mainstream totiž prahne po pohodlí, uživatelskému prožitku a po něčem, s čím nemá ideálně žádnou práci. Bohužel těchto hodnot se dosahuje bez podpory širší veřejnosti velmi špatně – proč bych používal Bitcoin, když si za něj nekoupím každé ráno kafe a proč by kavárna zaváděla přijímání bitcoinů, když o to nikdo nemá zájem? Ovšem mainstream není stejnorodý, zastupuje ho mnoho skupin lidí. Lidí bohatých, chudých, žijících ve městech, příměstích či vesnicích, lidí mladých i starých a některé může bitcoin zajímat více než druhé.
Mladí jako naděje Bitcoinu
V historii jsme zažili společnosti jako Facebook, jehož první uživatelé byli studenti Harvardu, posléze studenti obecně a dnes již Facebook používá celý svět. Bitcoin dnes využívá stejné strategie a soustředí se především na mladé lidi, jejichž mysli jsou daleko více otevřené novým věcem a jsou ochotni je vyzkoušet. Proč by někdo, kdo používá pro platbu hotovost nebo bankovní kartu celý svůj život, chtěl pochopit, že tento způsob je zastaralý a neefektivní. Domnívám se, že právě implementování nových technologiíí může tvořit bariéru mezi mladými a starými. Nastává tak klasické dogma: ,,dříve se žilo mnohem lépe a dnešní doba je hrozná“.
Částečný úspěch Bitcoinu
Bitcoin se za 11 let jeho existence podařilo rozšířit opravdu hodně. Už jen to, že se o bitcoinu zmiňují i celoplošná média – dokonce můj spolužák, který se o Bitcoin vůbec nezajímá ví, že jeho cena klesá, protože to slyšel v rádiu na cestě do školy. Dnes už pojem Bitcoin zná mnoho lidíi co se mainstreamu týče. To s čím mají tento pojem spojen je druhá věc. Většinou je Bitcoin spojován s extrémním rizikem, velkými výnosy nebo naopak obrovskými ztrátami, kriminalitou a dalším. Vesměs mainstream pohlíží na bitcoin negativně, ovšem jak je známo, špatná reklama je taky reklama. Postupem času bude na povrch vycházet čím dál více pozitivních stránek Bitcoinu a jeho revoluční technologie a veřejnost si uvědomí, že kladů je daleko více než záporů.
Bitcoin a jeho etapy
První etapa
Bitcoin už si zažil mnoho etap, od první etapy, kdy se budovala síť pár desítek uživatelů po celém světě, kteří si mezi sebou získávali důvěru a tím tvořili základ dnešní již obrovské síťe Bitcoinu (přibližne 20milionů uživatelů v roce 2020). Ve chvíli, kdy se počáteční uživatelé dohodli, že je možné směnit Bitcoin za měnu, jako je například dolar, musel jeden druhému důvěřovat, že když mu pošlu jeden Bitcoin, tak mi za něj dá jeden dolar. Nenechte se zmýlit, v historii Bitcoinu se nejedenkrát stalo narušení této důvěry a za poslané bitcoiny se uživatelům nic nevrátilo. Člověk se tímto může pojistit například použitím takzvané kryptoměnové směnárny, kde se můžou potkat lidé, kteří chtějí Bitcoin nakoupit za měnu a lidé, kteří chtějí prodat bitcoin za měnu. Směnárna je jakýsi prostředník. Počká, až oba účastnící obchodu splní své povinnosti a transakci uzavře. Jinými slovy počká, až dolar přijde jednomu na účet a druhému pošle odpovídající množství bitcoinu. Za provedenou službu si směnárna vezme malý poplatek. V dnešní době jsou nejvíce vydělávající businessy založené na Bitcoinu právě směnárny, jelikož počty nakupujících a prodávajících se každým rokem rapidně zvyšují.
Druhá etapa
Další etapou Bitcoinu bylo těžení. Princip, že se Bitcoin těží, vysvětlím v dalším článku. Prozatím pracujme s tím, že to tak je. Když se síť rozrostla na několik set tisíc uživatelů, byla tehdejší zásoba Bitcoinu velmi malá a tím pádem po něm začala růst poptávka. Naštěstí je Bitcoin navržen tak, že je ho možné vytěžit. A v té době, kterou bychom mohli přirovnat ke zlaté horečce, bylo těžení bitcoinů velmi snadné. Mohli jste ho těžit pouhým počítačem ve vašem domě. Dnes už těžení Bitcoinu pro běžné uživatele není výhodné a nesmírně náročné. To, na co vám dřive stačil běžný počítač, dnes potřebujete sálový počítač za pár miliónů dolarů. Etapu těžení Bitcoinu už proto považuji za minulost, jelikož dnes je již vytěženo 87% Bitcoinu, co kdy může být.
Třetí etapa
Třetí etapou, ve které si myslím, že se nacházíme teď, je velké zaměření na obchodování s Bitcoinem a jinými kryptoměnami. To je také to, o čem se ohledně kryptoměn hovoří nejvíce a ti, co ví jak trh funguje, si mohou přijít k hezkému výdělku, ovšem většinou tomu lidé nerozumí, v závěru o peníze přijdou a technologii Bitcoinu zatratí. Zároveň se v této etapě buduje infrastruktura pro budoucí masové použití Bitcoinu – mnohdy financovanou právě ztracenými penězi mnohých lidí. Když v obchodování s Bitcoinem ztratíte své peníze, znamená to, že někdo jiný je získá.
Možná čtvrtá etapa
Věřím, že další etapa by mohla být opravdové budování ekonomiky na systému kryptoměn. Zavádění jejich používání v praxi běžného života. V této fázi je možné pochopení myšlenky Bitcoinu pro širokou veřejnost. Bitcoin jsou svobodné peníze.
Kryptoguru a jeho cesta
Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?
Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz
Pro více článků ode mne, zajděte na www.bitcoinboom.cz Jmenuji se Filip Kovářík a narodil jsem se v roce 2001. Navštěvuji Vysokou školu ekonomickou v Praze, fakultu národohospodářskou. Pracuji jako realitní makléř pro M&M reality a specializuji se na investiční nemovitosti. Mezi mé koníčky patří především jízda na motorce a jako správného muže mě taktéž přitahují věci okolo aut. Rád se vzdělávám v oblasti finanční gramotnosti, investic a ekonomiky. Kryptoměny byly má první investice od roku 2017 a jsem přesvědčen, že v budoucnu budu investovat i v jiných oblastech.