Obchodování s kryptoměnami mýma očima

Zdroj: Pixabay.com

V tomto článku budu psát o svých zkušenostech, poznatcích o obchodování s kryptoměnami a jak jsem vůbec s obchodováním začal. Na začátek bych rád zdůraznil, že se rozhodně nepovažuji za nějakého experta na obchodování a ani se nevydávám za finančního poradce. Tak tedy začněme.

Můj začátek s kryptoměnami

O kryptoměnách jsem se dozvěděl poprvé v prosinci roku 2017. Pro ty co neví, na přelomu roku 2017/2018 se Bitcoin vyšplhal na nejvyšší hodnotu své historie – téměř 20 000 dolarů za jeden Bitcoin. V té době mi bylo 16 let. Byl jsem na večírku, kde jsem si  povídal s kamarádem, kterému v té době bylo 22 let a chodil na ČVUT. Naše konverzace se točila převážně okolo kryptoměn a nadchla mě natolik, že jsem se rozhodl investovat do nich 2000 korun. Zprvu jsem se zalekl, jak obtížné je kryptoměnu zakoupit. Velkým problémem bylo, že mi ještě nebylo 18let, což mnohé služby na prodej Bitcoinu vyžadují. Jsem velmi vděčný za to, že mi kamarád se založením všech potřebných věcí pomohl, zasvětil mě do obchodování s kryptoměnami, jak se posílají na různé digitální peněženky a podobně. Dnes mi tyto věci přijdou běžné, ovšem zpětně si vybavuji, s kolika novými informacemi jsem se musel potýkat a bylo to pro mě obtížné (kontaktujte mě, rád Vám s tím také pomůžu).

V únoru 2018 jsem koupil svou první kryptoměnu na základě informací z youtube kanálu zabývajícím se kryptoměnami. Byla to kryptoměna SNOVIO (SNOV), tehdy nově založený projekt. Nakoupil jsem za cenu 0,92 koruny za jedno SNOV.  Řekl jsem si, že SNOV prodám ve chvíli, kdy se mi mé vložené peníze zdvojnásobí. Během 10 dnů SNOV opravdu vyšplhal o 100% a já chtěl prodat. Jenže nastal veliký problém. Jak jsem výše zmiňoval, jelikož mi nebylo 18 let, účet, na kterém byla kryptoměna nakoupená, nebyl můj a potřeboval jsem, aby za mě SNOVIO prodal kamarád. Ten to ovšem mohl udělat až další den. Šel jsem tedy spát. Ráno jsem se probudil a kryptoměna už nebyla o 100% výše, ale pouze o 75% výše než byl můj původní vklad. Jelikož jsem tomu vůbec nerozuměl, myslel jsem si, že cena SNOVIA opět vyšplhá na 100%, ale opak byl pravdou. Od té doby kryptoměna šla pouze dolů. Peníze jsem v ní nechal a ve chvíli, kdy se stávala téměř bezcennou jsem se o kryptoměny přestal obecně zajímat. Největší škoda byla, že jsem o kryptoměny přestal mít zájem, ne fakt, že můj vklad ma dnes hodnotu pouhých 50 korun.

I přesto, že jsem se během roku 2018 o kryptoměny aktivně nezajímal, odebíral jsem média, která mě průběžně informovala o ceně Bitcoinu, vedoucí kryptoměně. Až v roce 2019 jsem si všiml, že Bitcoin opět začal růst. O prázdninách téhož roku jsem potkal dalšího člověka, který s kryptoměnami aktivně obchodoval. To pro mne byla jiskra se opět o kryptoměny začít zajímat. Tentokrát jsem investoval větší částku a hodlal jsem být opatrnější, abych o peníze nepřišel jako posledně.

Obchodovat s akciemi či kryptoměnami v podstatě znamená koupit levně a prodat draze. Vcelku jednoduchý koncept, ovšem vědět v jakou chvíli nakoupit nebo prodat, je někdy nadlidský úkol. Z toho důvodu jsem začal používat stránku cryptokingdom.tech. Cryptokingdom je česká služba, kterou si měsíčně platíte a dostáváte instrukce od odborníků, jak máte nakupovat a prodávat. Chvíli, kdy máte danou kryptoměnu nakoupit, odhadují odborníci na základě analýzy grafů či nadcházejících novinek. Jako příklad novinky je letošní Bitcoin halving (viz článek o těžení Bitcoinu). Očekává se, že cena těsně před nebo po Bitcoin halvingu rapidně vzroste. Upřímně si myslím, že služba Cryptokingdom je velmi drahá oproti jiným obdobným službám, které jsem vyzkoušel. Výsledky Cryptokingdom mě nepřesvědčily natolik, abych si jejich službu platil dál, ovšem doporučuji jejich facebookovou stránku, kde se zdarma dozvíte spoustu zajímavých informací.

Moje rady u obchodování

Zde jsou sepsány klíčové věci, které jsem se ohledně tradingu naučil (trading je obchodování s kryptoměnami/akciemi). Nebudu rozebírat, jak analyzovat grafy, ale popíši můj pohled na problematiku tradování ze širší perspektivy.

Emoce jsou váš nepřítel

V první řadě si musíte uvědomit, že jedna z nejdůležitějších vlastností, které u tradingu potřebujete, je velká kontrola nad vaší psychikou. Ať už se jedná o euforii ze ziskového obchodu nebo depresi z obchodu, na kterém jste prodělali, vaše psychika musí být stabilní a s emocemi, které by měl Váš počítač. Přesně tak, emoce Vás mohou úplně zničit, tak se je pokuste dřív zničit vy. Úspěšné nebo neúspěšné obchody, byste měli pouze analyzovat a budovat si váš šestý smysl. Ovšem ovládat svou psychiku není jen tak a každý jednotlivec musí přijít sám na způsob jak ji krotit.

Abyste byli opravdu dobří, musíte ztratit hodně peněz a každý dobrý trader vám to potvrdí. Špatné emoce člověka totiž učí nejvíce. Někoho, kdo chce začít tradovat, bych určitě prvně upozornil na to, že ztratí spoustu peněz a dost možná bude postaven před fakt, že kdyby vůbec neobchodoval, byl by na tom finančně lépe. Zní to hrozně demotivačně, ale věřte, že mít větší kontrolu nad vaší psychikou se vám v životě bude hodit nespočetněkrát. Když se mně osobně někdo vysmívá, jak je hloupé, že jsem ztratil nejen svůj čas, ale i své peníze, rád se nad tím pousměji a vzpomenu si na moudro ,,kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Ovšem jak by se naučilo dítě chodit bez ustavičného selhávání? Kolikrát dítě musí spadnout, aby udělalo prvních pár krůčků? Mělo by se snad vzdát a po celý svůj život se jen batolit? Většina lidí se chyb a selhání ve svém životě bojí. Proto stále hledají jen jistotu a bezpečí. Ovšem tím se brání možnosti v něčem opravdu vyniknout. Já osobně, když si stanovuji své životní výzvy, jsem psychicky připraven, že budu selhávat a selhávat, až nakonec povstanu a půjdu svým životem vzpřímeně a sebevědomě jako nikdy předtím. Znamená to, že když toto selhání příjde, moje psychika to snáší mnohem lépe než psychika jiných.

Neinvestujte víc, než si můžete dovolit ztratit

Neinvestujte víc, než si můžete dovolit ztratit. Počítejte s nejhorším scénářem, že o své peníze přijdete a nenechte tím ohrozit vaší životní stabilitu. Investování, nejen do kryptoměn, je svým způsobem hra, hra kterou se učíte hrát. Vzpomeňte si na příběhy lidí, kteří ve hře pokru přišli o svůj dům.

Na druhou stranu doporučuji dát do investic takovou částku, která vás donutí zajímat se o ně. Příklad: Ve chvíli, kdy do investice dáte finanční částku ve výši dovolené, vaše finanční i životní stabilita zůstanou nenarušené. Nejhorší co se může stát je, že na dovolenou nepojedete. O investici se ovšem budete zajímat více, než když do ní vložíte částku, za kterou si koupíte oběd.  Já jakožto student si uvědomuji a využívám skutečnosti, že životní stabilitu mi zajišťuje rodina – jídlo, ubytování, oblečení a podobně. Část peněz, kterou si vydělám na brigádě, neutratím za drahý mobil či za mnoho večerů strávených v klubu, ale investuji je. Když o ně přijdu, můj život se zásadně nezmění, ale mrzet mě to samozřejmě bude, protože si umím představit úsílí, kterým jsem si peníze na brigádě musel vydělat. Právě to je pro mne pohon udělat vše pro to, abych o peníze nepřišel.

Strategie je klíč

Abyste se v tradingu více orientovali, je důležité stanovit si strategii. Jako příklad strategie je, že máte částku 10 000 korun, za kterou chcete nakoupit Bitcoin. Abyste minimalizovali riziko, že nakoupíte v nesprávný moment, nakupujte každý měsíc po 2000 korunách. Ve chvíli, kdy realizujete obchody v časovém rámci několika dnů nebo týdnů, je důležité předem si stanovit své hranice. Kolik jste ochotni maximálně ztratit (stop loss) a zároveň si také předem určit s jakým ziskem budete spokojeni (take profit). Funkce „stop loss“ a „take profit“ si můžete nastavit na většině kryptoměnových burzách. Příklad znázorním pomocí grafu. Nakoupím libovolnou část Bitcoinu, jehož cena za celek je 7000 dolarů( 7000USD/1BTC). V tu samou chvíli vymyslím strategii. Strategie může být taková, že jsem spokojený s tím, když to, co můžu získat, je maximálně +20% a co můžu maximálně ztratit je -10%. Díky tomu, že si vytvoříte strategii, si můžete vést svůj vlastní deník o tom, jak byly jednotlivé strategie úspěšné a postupně je upravovat. Popřípadě doporučuji inspirovat se strategiemi, které najdete na internetu. Ovšem pamatujte, že žádná strategie není perfektní. Liší se pouze v tom, jaká je jejich šance na úspěch.

Vyhněte se velmi častému obchodování

Nováčci mají tendenci si myslet, že čím více budou obchodovat, tím více budou vydělávat. Je tedy běžné, že začátečníci obchodují i například 10 krát denně! Doporučuji zanechat chladnou hlavu, obchodovat v rámci týdnů a nebýt nedočkavý vydělávat peníze. Právě tato nedočkavost Vás může připravit o většinu vašich peněz. Mějte na paměti, že v dnešní době je na trzích kryptoměn běžnou praxí uplatnění umělé inteligence, která vás díky schopnostem analyzovat grafy za zlomek sekundy připraví o vaše finance. Ty stejné grafy, které byste vy analyzovali několik hodin.

Nemůžete vydělávat pořád

Další věc, kterou si musíte uvědomit je ta, že vydělávat nebo prodělávat nemůžete do nekonečna! Jednou je trend trhů vzestupný, jednou zase sestupný. Lidé mají tendenci, a to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, cítit se po pár povedených obchodech nezdolnými. Nechají se ovládnout emocemi. Myslí si bůhví co a právě kvůli tomu peníze v následujících obchodech ztratí. Nesmíte být chamtiví! Když se Vám podaří realizovat obchod se ziskem 20%, odmlčte se na chvíli, nechtějte vydělávat hned dalších 20%. Jednou Vám takovýhle přístup vyjde, ale dlouhodobě je u obchodování chamtivost cesta do pekel. Sledujte a ve chvíli, kdy půjde dolů, nakupujte. Když trh klesá, je provázen a poháněn převážně strachem lidí, kteří se bojí ztratit své finance. Využijte strach ostatních lidí ve svůj prospěch.

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Týdeník kryptotrhu / Ako v súčasnosti pristupovať k tradingu altcoinov? – 13.05.2020

Další článek

Týdeník kryptotrhu / Ktoré mince sa teraz oplatí kúpiť? – 24.05.2020