Možná jste již slyšeli o Bitbeli, je to relativně mladá česká kryptosměnárna. Dnes si řekneme, kdo se za ní skrývá, jak vznikala a čím je jiná než ostatní. V závěru článku také položím zakladateli několik otázek.
Kdo se skrývá za směnárnou Bitbeli? Velký tým nebo plachý student? Ve skutečnosti je to one-man-show, tedy alespoň zatím. Zakladatelem je talentovaný muž, kryptonadšenec, tvůrce webů a student VŠE v Praze v jedné osobě – Rostislav Plachý.
Jak sám tvrdí, založil směnárnu z jednoho prostého důvodu, obyčejný bankovní převod prostě trvá moc dlouho a už bylo potřeba s tím něco udělat. O tom, že to myslí vážně, svědčí i fakt, že Bitbeli jako první směnárna v České republice integrovala platební bránu, takže můžete platit za nákup Vaší oblíbené kryptoměny takřka instantně. A dost možná má Rosťa hned dvě prvenství. Vsadím se, že Rosťa je nejmladší majitel krypto-směnárny v Česku.
Jak to celé začalo? Rosťa se ke kryptoměnám dostal při příležitosti jedné investiční konference a od té doby ho tento svět pohltil. Myšlenku na založení směnárny měl Rosťa v hledáčku již od roku 2017, v době kdy sepisoval svůj vzdělávací portál. Napadlo jej, že logickým vyústěním by mohla být právě směnárna. Ovšem uživatelsky příjemná, prostě taková, aby v ní zvládl nakoupit i začátečník. Vize byla jasná, ulehčit lidem první krůčky ve složité džungli kryptoměn.
Prvním počinem bylo spuštění edukativního portálu JakNaKrypto.cz. Zde mohou úplní začátečníci prosvištět zdarma “fofrkurzem” nebo podrobnější sérií článků a videí, které se dají zvládnout za šedesát minut. Součástí kurzu jsou i videa. Rosťa popisuje jádro pudla (Bitcoinu) nejlepším možným způsobem, prostě jednoduše a lidsky. Tedy tak, aby to případně pochopila i Vaše babička (budu-li předpokládat, že máte moderní babičku). To poslední na co by sázel, jsou levné řeči o ceně Bitcoinu nebo o pohádkovém zbohatnutí, naopak říká věci tak jak jsou.
Ovšem se založením směnárny to nebylo tak jednoduché, jak se na začátku mohlo zdát. Nejdříve nechtěla žádná platební brána o kryptoměnách ani slyšet, pak se vylouply zase jiné problémy, které spuštění směnárny pozdržely. Každopádně v dubnu 2019 se podařilo nápad zhmotnit a kryptosměnárna Bitbeli spolu s integrovanou platební bránou GoPay spatřila světlo světa. Na začátku svého testovacího provozu v beta verzi ji používali uživatelé s nulovými poplatky. Ty Rosťa platil z vlastní kapsy. Výsledek? Test proběhl úspěšně a i v komunitě směnárna dle příznivých ohlasů obstála.
My jsme si směnárnu také trochu proklepli. V následujících bodech jsme sepsali, co se nám líbí a v čem si myslíme, že má ještě rezervy.
PLUSY:
- Bitbeli je jednoduchá, intuitivní a hlavně je v češtině.
- Bitbeli je skvělou konkurencí v rychlosti transakcí, poskytuje totiž okamžité bankovní převody, které fungují nepřetržitě 24/7. Kdežto obyčejný bankovní převod funguje pouze v pracovní dny, musíte ho zadávat sami a směnárna odešle kryptoměnu až poté, co obdrží Vaši platbu na svůj bankovní účet. To může trvat jeden až dva pracovní dny.
- Konečně ověření Vaší totožnosti v češtině a bez operátora – aleluja!
- Na rozdíl od jiných směnáren podporuje většinu velkých českých bank.
- Poplatky Bitbeli drží vcelku při zemi na úrovni 2,25 % + poplatky kryptoměnové síti.
- Na rozdíl od jiných směnáren nepoužívá rozdílnou nákupní a prodejní cenu (tzv. spread). Využívá středovou cenu, od které jsou odečítány poplatky. Jedna z konkurenčních českých směnáren má například spread 3%.
- Směnárna nedrží kryptoměny klientům na rozdíl od tradičních burz, protože je ihned odesílá zákazníkům do jejich peněženky.
Znám několik lidí, kteří v minulosti vzdali svůj první nákup kryptoměn právě proto, že ztroskotali na ověření své identity a nemohli tak dokončit svou registraci na burze, která se jim líbila. Verifikace dokladu v angličtině s operátorem, kterému nerozumíte, opravdu nechcete. Mám osobní zkušenost. Zde nic z toho nehrozí, protože Bitbeli umožňuje ověření Vaší totožnosti přes mobilní aplikaci GoPay ID, kde si svůj doklad i tvář vyfotíte v klidu a hlavně bez operátora.
MÍNUSY:
- Na Bitbeli nelze kryptoměny ukládat ani prodávat, slouží jen pro nákup.
- Také není možný nákup jinak než přes okamžitý bankovní převod, tedy nemůžete zatím nakupovat přes platební kartu.
- Směnárna zatím nemá příliš velkou historii.
Odpověď na otázku, zda postupem času přibudou i uvedené chybějící služby, prozrazuje Rosťa níže v rozhovoru.
Pokud chcete být informováni jako první, kdy Bitbeli spustí nákup přes platební karty nebo prodej kryptoměn, můžete se přihlásit k odběru novinek na webu Bitbeli.cz.
Bitbeli – shrnutí důležitých informací
- Měny: podporuje Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, Ripple, v budoucnu i další
- Poplatky: 1 % na provoz Bitbeli + 1,25 % partnerský poplatek + poplatek kryptoměnové síti.
- Spread : (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) středová cena
- Ověření identity: nutné při založení účtu
- Možnost platby: okamžitý bankovní převod, Platební brána Gopay, Bankovní převod (do českých bank), za nedlouho i platební peněženka Gopay
- Akceptuje okamžité platby z bank: FIO banka, Komerční banka, Raiffeisen, mBank, Česká Spořitelna, UniCredit Bank, ČSOB a Poštovní spořitelna Era.
- Minimální limit pro nákup: u každé kryptoměny má Bitbeli jiný limit.
- Platformy: web
- Denní limit pro nákup: 4.000 Euro (ekvivalent v CZK)
- Měsíční limit pro nákup: 15.000 Euro (ekvivalent v CZK)
- Nákup platební kartou: zatím neposkytuje
- Prodej: zatím neposkytuje
10 otázek pro Rosťu a 1 příběh o konkurenčním boji proti Bitbeli
Jsi hodně aktivní. Studium, kryptosměnárna, jednání s obchodními partnery, web Jaknakrypto, jak to vše zvládáš?
(smích) Ještě mám nějaké brigády a dělám design a vývoj webovek pro malé i střední firmy. Vývoj webové aplikace směnárny je velmi nákladný a musím hodně pracovat, abych to byl schopen vůbec ufinancovat. Na druhou stranu mě to i baví, takže mi to často nepřijde ani jako práce 🙂
Co bylo na vytvoření kryptosměnárny nejtěžší?
Asi hlavně legislativní stránka věci, která je velmi komplikovaná, obzvlášť v českém prostředí, kde máme poměrně přísné AML zákony.
Směnárna Bitbeli má za sebou půl roku, jak jsi spokojený s jejím vývojem? Byly nějaké potíže, s kterými jsi musel během poslední doby bojovat?
Půl roku, ale v provozu jsme čerstvě dva měsíce. Viz problémy, které se stali při spuštění do beta verze: Vyjasnění důvodu proč je Bitbeli v současné době nedostupné. Jejich vyřešení zabralo podstatných pár měsíců. Každopádně do té doby dokud budu od klientů dostávat zpětnou vazbu, tak budu spokojen i já. Konec konců tohle nemá být žádný mega projekt, ale spíš jen malá iniciativa, která má pomoci lidem se začátkem v kryptoměnovém světě.
Co plánuješ ve směnárně Bitbeli do budoucna vylepšit, troufneš si říct i nějaký časový rámec, kdy a na co se můžeme těšit? Například umožnit prodej kryptoměn nebo nákup přes platební karty?
Doufám, že dokonce roku spustíme prodej kryptoměn a podporu platby z peněženky Gopay, kterou si člověk může dobít i platební kartou. Ale s přímou podporou platebních karet je to zapeklité, našim partnerům se do toho moc nechce, jedná se o rizikové odvětví. Musíme tomu dát ještě čas.
Jinak brzy snad spustíme provoz i pro Slovensko.
Chystáš do budoucna i jiné projekty kromě Bitbeli?
Zatím ne, práce tu zatím vidím dost 🙂
Plánuješ Bitbeli i jako mobilní aplikaci?
V současné chvíli ne, vývoj mobilních aplikací a jejich následná údržba je velmi nákladnou záležitostí.
Prozradíš, do kterých kryptoměn jsi investoval nejvíce kapitálu nebo kterým nejvíce Ty osobně věříš?
Bitcoin.
Ve světě kryptoměny používá méně než 1 procento lidí. Spousta lidí k nim stále nemá důvěru. Co by to mohlo změnit?
Pokud se bavíme o vyvinutých státech, jako je třeba Česká republika, tak podle mě je to přirozené. Máme stabilní měnu, na kterou se můžeme lehce spolehnout. Nikdy jsme neprošli žádnou hyperinflací nebo obrovskou krizí. Většina lidí tedy nemají důvod hledat alternativu. Pokud se nestane nějaký zvrat v ekonomice, tak ani nic takového podle mě nelze úplně čekat. Nehledě na to, že i přes všechny snahy udělat používání kryptoměn snadnější je to pořád relativně složité a to nemluvě o používání Lightning network.
Jaký vliv může mít na kryptoměny další finanční krize podobná té, kterou jsme zažili v roce 2008?
To samozřejmě těžko predikovat, obecně rizikovější assety, mezi které kryptoměny z investičního hlediska určitě patří, mají často tendenci klesnout nejníže, protože se jich lidi zbavují rapidním tempem. Ale je možné, že právě krize může sloužit jako katalyst a vyústit ve velký zájem o Bitcoin (digitální zlato).
Co myslíš, že se s kryptoměnami stane za 10 let?
Myslím si, že valná většina na dobro zmizí a spousta nových se asi zase objeví, ale pokud bych se měl bavit pouze o Bitcoinu, tak jsem toho názoru, že tu s námi pořád bude. Nemyslím si, že by nutně vyměnil dolar nebo euro, ale věřím, že se postupem času stane respektovanou globální platební metodou, která bude fungovat po boku tradičních fiat měn.
Sečteno a podtrženo, v Bitbeli vidíme velmi zajímavý produkt. Otázkou je, jak ustojí nápor více zákazníků nebo případné hackerské útoky. Každopádně má výborně našlápnuto. Stejně tak osobnost Rosti Plachého. Nebojí se jít s kůží na trh, jeho hlavním cílem je snaha maximálně zjednodušit nejen dostupnost a nákup kryptoměn, ale také informace o kryptoměnách zejména pro ty, kteří zatím neví, co si pod pojmem Bitcoin vlastně představit.
Vzpomeneme-li si, jak těžké bylo pro začátečníka, pořídit si Bitcoin před pár lety nebo zjistit jaké poplatky nám při tom burza odečte, můžeme s jistotou říci, že Rosťa posunuje nákupy kryptoměn o krok vpřed a za to jsme velmi rádi. Rosťo, přejeme Ti mnoho štěstí v Tvém podnikání, málo hackerů a pevné nervy!
Zdroj: jaknakrypto.cz, www.bitbeli.cz a zdravý rozum 🙂
Kryptoguru a jeho cesta
Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?
Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz
Jana Šindelková je z malebného městečka Boskovice. Momentálně pracuje v Brně jako administrátor databáze pro síť obchůdků Sklizeno. Je typický blíženec se stále mladou duší. Má ráda relax v přírodě, cestování a focení. Pokud se Vám článek líbil a máte zájem podpořit mou další snahu, budu Vám vděčná za příspěvek v BITCOIN: 1url.cz/WK48E, LITECOIN: 1url.cz/PK48B a ETHEREUM: 1url.cz/GK48p