Nyní můžete stakovat Ethereum na MetaMask Vsadit, nebo nevsadit? To je otázka, držitelé Etherea.

Zdroj: Pixabay.com

Populární kryptopeněženka MetaMask spustila svou funkci staking, což znamená, že uživatelé mohou uzamknout své ETH prostřednictvím nové funkce přes Lido nebo Rocket Pool a za tuto aktivitu budou finančně odměněni.

V praxi to znamená, že kdokoli s peněženkou MetaMask může začít vydělávat na svém ETH přímo ze své peněženky. Odpadá tak dosavadní nutnost procházet často složitá uživatelská rozhraní v aplikacích pro staking.

Staking není bez rizika

Nemluvě o tom, že unstaking (tj. získání vašeho ETH zpět ze smlouvy o stakingu) není v tuto chvíli možný. Vývojáři ETH však říkají, že tato funkce bude brzy k dispozici.

Poskytovatelé stakingu

Pro uživatele, kterým nevadí rizika, může být staking lukrativní činností. Stránka MetaMask udává, že uživatelé mohou získat výnos přibližně 5,22 % ročně z vkladů ETH u Lido a 4,59 % u Rocket Pool.

Podle webových stránek společnosti Lido je v současné době prostřednictvím této služby uzamčeno přes 6,9 miliardy dolarů v ETH, což uživatelům vydělává zhruba 4,9 % ročně. Lido je takzvaný poskytovatel likvidního stakingu, což znamená, že uživatelé, kteří uzamnkou ETH prostřednictvím Lido, obdrží ekvivalentní množství ETH (stETH) výměnou za své uzamčené tokeny. To umožňuje stakerům zůstat „likvidními“ při uzamčení svého ETH, což jim umožňuje používat jejich stETH v jiných službách DeFi.

Tip: Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na video návod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Stakované ETH se aktuálně obchoduje s nižší cenou. Zatímco ETH má cenu kolem 1 418 $, stETH se aktuálně obchoduje za 1 407 $ (CoinGecko).

Lido je v současnosti nejoblíbenějším poskytovatelem stakingu s 29 % všech stakovaných ETH, podle údajů Dune Analytics.

Rocket Pool je stejně jako Lido poskytovatelem likvidního stakingu. Uživatelům poskytuje rETH výměnou za jejich stakované tokeny. Rocket Pool na MetaMask již dosáhl „maximální kapacity“ a uživatelé mají prozatím možnost stakovat ETH jen prostřednictvím Lido.

Jaký je o službu zájem, zatím není známo. Hlavní produktový manažer MetaMask Abad Mian nenabídl přesná čísla, pouze uvedl Decrypru, že tým je s dosavadním zavedením funkce spokojen.

Kromě dvou poskytovatelů, které MetaMask nyní nabízí prostřednictvím své platformy, existují i další možnosti pro staking ETH. Coinbase, Binance US, Kraken a Nexo také nabízejí staking ETH, každý s různými sazbami odměn. Ze zmíněných pouze Coinbase a Nexo v současnosti nabízejí možnost likvidního stakingu a vracejí tokeny Coinbase Wrapped Staked ETH (cbETH) nebo Nexo Staked Ethereum (NETH) výměnou za ETH.

Další možností je také sólo staking, ale uživatelé k tomu potřebují minimálně 32 ETH (zhruba 45 800 $).

Výhody a rizika stakingu

Ethereum je blockchain typu proof-of-stake. Je to síť, která byla kritizována za to, že je ve srovnání s bitcoinem více centralizovaná. Více uživatelů, kteří využívají staking ETH a provozují validátory po celém světě, teoreticky učiní síť v průběhu času bezpečnější a decentralizovanější.

Pasivní příjem prostřednictvím odměn za staking se může zdát jako zbytečný pro uživatele, kteří jsou dlouhodobými držiteli a neplánují prodat nebo vyměnit své ETH v krátkodobém horizontu.

Uzamčení kryptoměn u třetí strany má svá rizika. V kryptosvětě je běžná fráze: „Not your keys, not your coins“. To se potvrdilo při krachu Terra a zhroucení FTX. Dokonce i nyní, když Gemini uzavírá svůj program „Vydělávejte“ po kolapsech poskytovatelů kryptopůjček BlockFi a Celsius. Měli by držitelé vůbec někdy věřit třetí straně? Jaká jsou rizika a co si myslí vývojáři Etherea?

Mateřská společnost MetaMask ConsenSys v příspěvku z minulého měsíce vysvětlila, jaká jsou podle ní primární rizika spojená se stakováním ETH. Konkrétně poukazuje na možná rizika související s kompromitovaným softwarem třetích stran, chybnými smart kontrakty a výraznými výkyvy cen tokenů.

Další rizika jsou spojená s nežádoucími rozhodnutími o správě a řízení učiněnými prostřednictvím jakýchkoli souvisejících DAO, problémy s přenosy kódu, „právní nejistota“ a možnost kompromitace soukromých klíčů. I když se to může zdát jako široká škála potenciálních rizik, každé z nich je možné, pokud uživatel kompromituje svá vlastní data a nebo mocná třetí strana učiní rozhodnutí, která změní pravidla hry.

Staking výběry

Než začnete uvažovat o stakingu Etherea, je důležité vědět, že unstaking v současné době není k dispozici. To znamená, že právě teď můžete vaše Ethereum vložit, ale ještě jej nemůže vyjmout. Staking je v současné době jednosměrnou zkušeností, ale vývojáři Ethereum mají v plánu to velmi brzy změnit.

Aktualizace v Šanghaji plánovaná na začátek tohoto roku umožní výběry stakovaných ETH.

„Po aktualizaci v Šanghaji si budou moci stakeři vybrat své odměny a/nebo základní vklad ze svého zůstatku, pokud se tak rozhodnou,“ píše se na webu Ethereum Foundation.

Vývojář Etherea Marius van der Wijden řekl Decryptu, že výběry mohou přijít již v březnu.

„Spustili jsme tři sítě pro výběr a brzy provedeme několik stínových forků pro stažení (kde tuto funkci povolíme na stínové kopii normálního řetězce Ethereum),“ sdělil Decryptu ve zprávě. “Očekává se, že výběry budou spuštěny v březnu.”

Pokud jde o to, zda by držitelé Etherea měli stakovat své ETH nebo ne, „lidé by měli poslouchat své nitro, ať chtějí stakovat nyní nebo za pár měsíců,“ řekl van der Wijden.

„Kód pro výběry je většinou hotový, ale před zavedením ho ještě musí důkladně otestovat,“ řekl.

Zdroj: decrypt.co

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Krypto Nexa je aktuálně nejziskovější v těžbě!

Další článek

Instagram představuje slibnější budoucnost pro NFT