NFT: Umění budoucnosti

Zdroj: Pixabay.com

Vše o čem si níže budeme povídat, vychází z nového konceptu webu 3.0., který přirozeně vyplývá z webu 2.0. ve kterém se aktuálně každodenně pohybujeme.

Co je to NFT?

NFT – anglicky Non-fungible token, česky nezaměnitelný token. Nft se dá považovat za novou formu umění, či jakéhosi virtuálního vlastnictví případných aktiv. Nft je založeno na jedinečnosti daného Tokenu. Vlastník „drží“ svůj unikátní token, se kterým může stejně jako s dalšími kryptoaktivy obchodovat, či jej držet.

Umění

Při otázce co je umění, můžeme odpovědět, že umění je vše co se za umění považuje.

Proto bych nerad zařazoval NFT pouze jen do oblasti výtvarného umění, jak ho převážně můžeme znát, ale podtrhl bych jeho jedinečnost v různých formách. Formát v čem můžeme NFT naleznout nezná hranice, může být jak ve formě audia, videa, fotky, nemovitosti, sochy či citátu nebo slovního spojení, které Vás náhodou napadne při cestě do práce. Z toho vyplývají 2 banální otázky.

Tip: Vytvořili jsme obrázky (NFT) v počtu 50 kusů, které vypráví příběh o samotném Bitcoinu. Tento příběh je vyprávěn od úplného vzniku Bitcoinu až po aktuální současnost. Každý obrázek bude obsahovat popisek pro dané téma v daném časovém úseku. Více informací o projektu naleznete na webu BitcoiNFT.cz

První otázka: jak můžu mít digitální sochu? Odpověď je velice prostá a tou je Metaversum. Ta je součástí konceptu webu 3.0., který se snaží vytvořit prostor volnosti, decentralizace a svobody pro všechny bez omezení. Nezáleží tedy na státu, rase, nebo pohlaví. V tomto „světě“ se lidé mohou setkávat a zároveň mohou mít téměř autentický zážitek jako kdyby se viděli ve světě opravdovém, byť jsou od sebe 4000 km daleko. Sochu tedy můžete pozorovat ve virtuálním světě.

Druhou otázkou: cena? Tu autor určuje sám dle vlastního ohodnocení daného díla či tržního kurzu. Záleží jen na kupci, zda mu obchod dává smysl nebo nikoli. Určitě najdeme spoustu neúspěšných projektů, které skončili v propadlišti virtuálních dějin. Na druhou stranu tu máme plno úspěšných, které si udržují jak hodnotu uměleckou tak finanční.

Sběratelství

NFT můžeme připodobnit ke známkám, známky také můžeme sbírat či s nimi obchodovat. Jsou unikátní a pokud je vyryl známý umělec, časem mají větší hodnotu a potencionální zisk pro jejich vlastníka. To otevírá spousty dalších otázek jak NFT uchopit pro svůj prospěch. Dovolil bych si podotknout, že na rozdíl od známek má tento koncept obrovský potenciál. Společně s neustálým vývojem technologií, které svou přirozenou existencí směřují do světa metavers. Na NFT si sice šáhnout nemůžeme, ale měli bychom mít oči otevřené a dívat se do budoucna. Ve virtuálním světe se dá připodobnit k určitým skinům ve video hrách. Velkou otázkou tedy zní jak bude vypadat náš technologický svět za 20 až 30 let.

První NFT bylo vytvořeno umělcem Kevinem McCoyem již v roce 2014 a to jako soubor ve formátu gif, který nesl název Quantum. NFT je zapsáno na technologii blockchain, která zaštiťuje určitou bezpečnost a seriozitu. NFT je tedy nástroj jak pro umělce, sběratele či pouze pragmatické obchodníky.

Tip: Chcete-li si prostřednictvím nákupu digitálních mincí stejně jako my ukořistit kousek lepší budoucnosti, pak jste tu správně. Můžete začít teď a tady. My jsme se na vzrušující výpravu do světa kryptoměn již vydali. Přidáte se také? Zde si můžete přečíst a podívat na video návod, kde založit Bitcoin peněženku a jak si koupit váš první Bitcoin.

Token většinou bývá zabezpečený klíčem a nejčastěji se nalézá na kryptoměnových peněženkách. Jeho hlavní výhodou je decentralizace, vlastník může nakládat s tokenem jak chce. Na blockchainu jde také vidět jeho kupní historie a ta může být pro sběratele velmi atraktivní.

NFT nemusí být pouze jen samostatný token, dají se ale vytvořit celé série, které na sebe vzájemně navazují. Nejjednodušší představou může být sbírka vzácných karet. Které dohromady dávají jakýsi celek díky jejímuž vlastnictví může majitel získat různé výhody jak ve fyzickém či digitálním světě. Můžete také, ale vlastnit pouze setinu, desetinu, či tisícinu určitého NFT, podobně jako je vytvořen princip u jiných kryptoměn. Jsou projekty, kde si můžete vybrat mezi fyzickým dílem, nebo virtuálním a autor Vám na základě Vaší volby vydá patřičný unikát.

Kdo si hraje vyhrává!

Spousta NFT projektů shoří v popel, stejně jako projekty v reálném světe. Zda se toto dá považovat za podvod je spekulativní. Pořád je to byznys a to se = RISK. Spousta známých love brands, jako je McDonalds, Porshe, Nike, Adidas, Gucci nebo McLaren mají své Non-fungible tokeny.

Jednou z největších aukčních síní, kde se dá nakoupit NFT je platforma opensea.io. Zde najdeme nejširší škálu jak grafických, hudebních, amatérských, ale také profesionálních NFT. Také je zde prostor pro vytvoření vlastního NFT .

V klasickém tržním systému trvá proměna ceny daného produktu několik měsíců. V kryptoměnách trvá proměna několik týdnů. V NFT světě trvá proměna ceny v podstatě ze dne na den. Jedná se tedy o velmi dynamickou záležitost, která není jen tak pro každého.

Velkou výhodou v tomto odvětví je, že se nacházíme u zrodu „new age“ a to naskýtá velkou výhodu pro tvůrce tohoto kontentu. Vždy jsou totiž ceněná prvotní díla. Dá se říct, že vlak s grafickými NFT se už pomalu rozjel, vidím ale velký potenciál v hudebním odvětví. První hudební NFT vzniklo v roce 2019. Otázkou zní zda je český trh zralý na tuto formu nového umění.

Budoucí využitelnost

NFT v budoucnu budeme pravděpodobně využívat více než dost; konkrétně v podobě vstupenky na koncert, různé druhy zástavy, klubové výhody či výhody v metaversum. Koncepce tohoto druhu NFT umění je zaměřená především na budoucnost. Jsem rád, že jsem Vám mohl přiblížit co NFT je a jaké jsou jeho možnosti do budoucna. Jestli mě chcete podpořit, navštivte můj Instagram martinpelan.art. S pozdravem Martin Pelan

Zdroj k inspiraci: Wikipedie

Kryptoguru a jeho cesta

Někteří se ptají proč má Guru přes jedno oko pásku. Ne, není to pirát, ani hacker. Guru může být vaším průvodcem ve světě kryptoměn, který informace nabízí, ale nevnucuje. V tom, do čeho investovat nebo jak se rozhodnout, to je jen a jen na vás. Oko zakryté páskou znamená, že budoucnost je skryta. Nevidí do ní nikdo, ani Guru. Život je cesta a Bitcoin je směr, který jsme se rozhodli následovat. Myslíme, že budoucnost kryptoměn bude ještě pořádná jízda. Svezete se?

Dále můžeme zajistit kompletní mining služby například: poradenství, kompletace rigu (těžba pomoci GPU) nebo dle přání výrobu konstrukcí. Kontakt: info@kryptoguru.cz

Vinkmag ad

Předchozí článek

Instagram představuje slibnější budoucnost pro NFT

Další článek

Bitcoin se blíží k 25 tisícům dolarů!